بنت: تل‌آویو درخصوص خنثی‌سازی خطر ایران هر اقدامی لازم باشد انجام می‌دهد

ارتش اسرائیل اعلام کرد که جنگنده‌های اف-15 اسرائیلی طی عملیاتی یک بمب‌افکن بی-1بی آمریکا را در مسیر خلیج همراهی کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل، تهدید کرد با «توجه به وقوع جنگ سرد بین اسرائیل و ایران»، تل‌آویو درخصوص خنثی‌سازی خطر ایران هر کاری که لازم باشد را انجام خواهد داد.

به گزارش روزنامه «تایمز لندن»، بنت با اشاره به طرح «جنگ ستارگان» رونالد ریگان، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده، درگیری ایران و اسرائیل را مانند جنگ سرد بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سابق دانست و گفت: «ما از انرژی، نوآوری‌، فناوری و اقتصاد خود علیه ایران استفاده خواهیم کرد تا به نقطه‌ای برسیم که چندین قدم جلوتر باشیم.»

«ابتکار دفاع استراتژیک» طرحی بود که در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان، علیه شوروی سابق اجرایی شد. این طرح که به «جنگ ستارگان» نیز شهرت دارد، با هدف توسعه سیستم دفاعی آمریکا در برابر سلاح‌های هسته‌ای بالستیکی شوروی طراحی شد. تلاش شوروی برای برتری نظامی از آمریکا، اقتصاد مسکو را فلج و به پایان جنگ سرد کمک کرد.

بنت در ادامه این مصاحبه افزود که «رژیم ایران، رژیمی فاسد است. آن‌ها حتی نمی‌توانند آب پاکیزه برای شهروندان خود تامین کنند. اما از منابع خود برای توسعه برنامه هسته‌ای استفاده می‌کنند.»

او همچنین با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های اسرائیل در بخش نظامی گفت: «رشد چشمگیر اقتصادی اسرائیل از تأمین رفاه برای شهروندان اسرائیلی فراتر رفته و این اجازه را به دولت اسرائیل داده که به صورت گسترده برای تقویت قابلیت‌های تهاجی و دفاعی خود، سرمایه‌گذاری کنیم.»

اسرائیل اخیرا اعلام کرده است که یک بودجه یک و نیم میلیارد دلاری را برای افزایش توان خود برای هدف قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران تصویب کرده است.

اویگدور لیبرمن، وزیر دارایی اسرائیل، در مصاحبه با کانال 12 اسرائیل در این رابطه گفته بود، دولت این کشور بودجه‌ای معادل 1.5 میلیارد دلار را برای افزایش توانمندی‌های خود برای هدف قرار دادن برنامه هسته‌ای ایران تصویب کرد.

نفتالی بنت قرار است به زودی دیداری با بوریس جانسون، نخست‌وزیر انگلیس و امانوئل مکرون، رئیس‌ جمهوری فرانسه داشته و به احتمال زیاد برنامه هسته‌ای ایران را مورد بحث قرار خواهد داد.

پیش از این، رهبران سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه، بریتانیا و همچنین ایالات متحده آمریکا نگرانی خود را نسبت به تسریع برنامه هسته‌ای ایران ابراز کرده بودند و در یک بیانیه مشترک از تهران خواستند تا برای احیای توافق «برنامه جامع اقدام مشترک»، موسوم به «برجام»، اقدام فوری کند.

ارتش اسرائیل نیز شنبه، 30 اکتبر، اعلام کرد که جنگنده‌های اف-15 اسرائیلی طی عملیاتی یک بمب‌افکن بی-1بی آمریکا را در مسیر خلیج همراهی کردند.

بنا بر اعلام ارتش اسرائیل، «ماموریت اسکورت»، ادامه همکاری عملیاتی با نیروهای آمریکایی در منطقه برای مقابله با تهدیدهای ایران است.

«تایمز اسرائیل»، در گزارشی خبر داد که نیروی هوایی ارتش اسرائیل در ماه‌های آینده برای حمله به تاسیسات اتمی ایران و آغاز جنگی گسترده علیه حزب‌الله لبنان، تمرین‌های شبیه‌سازی‌شده‌ای را آغاز می‌کند.

در این تمرین‌ها توان دفاعی نیروهای اسرائیلی درمقابل حملات موشکی و شیمیایی سنجیده می‌شود.

بر اساس این گزارش، برخی از جنبه‌های طرح حمله احتمالی در کوتاه مدت آماده اجرا می‌شود و برخی دیگر از جنبه‌های آن به بیش از یک سال زمان نیاز دارد.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، در ماه اوت در واشینگتن به نفتالی بنت وعده داد که اگر تلاش‌ها برای احیای برجام با شکست مواجه شود، ایالات متحده «گزینه‌های دیگر» را هم بررسی خواهد کرد.

بر اساس توافق هسته‌ای 2015 ایران متعهد شده بود فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را در ازای لغو تحریم‌های اقتصادی به شدت محدود کند اما بر خلاف ادعاهای تهران مبنی بر مسالمت‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای آن، این کشور به نقض تعهدات هسته‌ای خود ادامه داده و همواره فعالیت‌های غنی‌سازی خود را در سطح و درصد‌های بالایی گسترش داده و پیشرفت‌های زیادی در این زمینه حاصل کرده است به طوری که به عقیده برخی برنامه هسته‌ای ایران اکنون به نقطه بی‌بازگشتی رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید