3 کشته و چندین زخمی در ادامه تظاهرات در سودان

تصاویر و ویدیوهای پخش شده توسط فعالان اجتماعی حاکی از تجمع تظاهرکنندگان در مناطق جنوبی خارطوم مانند جبرا، الکلاکله، الحماداب و الشجره است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بر اساس اعلان کمیته مرکزی پزشکان سودان، در جریان تظاهرات گسترده در«ام‌درمان» واقع در شمال غربی خارطوم 3 معترض سودانی کشته شدند.

این تظاهرات شنبه، 30 اكتبر, در پی اقدامات اتخاذ شده توسط ژنرال عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان و انحلال شوراهای حاکمیت و دولت و عزل وزیران و همچنین اعلام وضعیت اضطراری در این کشور برگزار می‌شود.

تصاویر و ویدیوهای منتشر شده توسط فعالان اجتماعی حاکی از تجمع تظاهرکنندگان در مناطق جنوبی خارطوم مانند جبرا، الکلاکله، الحماداب و الشجره است.

بستن راه‌ها و پل‌ها و قطع تلفن و اینترنت

در همین حال، نیروهای امنیتی با حضور گسترده در اطراف منطقه مرکزی خارطوم، مقرهای ریاست جمهوری و نخست وزیری را احاطه و همچنین با بستن پل‌های ارتباطی تدابیر امنیتی را در شهر خارطوم تشدید کردند.
بنا به اعلام منابع «العربیه» ارتباطات و خدمات اینترنت در خارطوم پایتخت که صحنه اعتراضات علیه نظامیان است، قطع شده است.

درگیری و خشونت و شلیک گاز اشک‌آور

در پی کشته شدن 3 تظاهرکننده معترض سودانی پلیس این کشور تاکید کرد که به سوی معترضان تیراندازی نکرده‌اند و یکی از نیروهای پلیس مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

پلیس سودان ضمن اشاره به خروج بعضی از معترضان از چارچوب مسالمت‌‌‌آمیز و حمله آنها به نیروهای پلیس گفت که در واکنش به آنها و برای متفرق کردن‌شان از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

اعضای اتحادیه‌ها صنفی، متخصصان و نیروهای آزادی و تغییر و همچنین چندین اتحادیه طی فراخوان‌هایی به شرکت در تظاهرات دعوت کرده بودند.

شعار اصلی این تظاهرات که در میان سودانی‌ها در فیس‌بوک و توییتر پخش شد، «بازگشت غیرممکن» است که اشاره به عدم بازگشت به گذشته و قیام چند ماهه‌ای است که با سرنگونی عمرالبشیر، رئیس‌ جمهوری پیشین به سرانجام رسید. پس از سقوط البشیر در آوریل 2019 و تشکیل شورای حاکمیت و انتقالی متشکل از غیرنظامیان و نظامیان قرار بود این شورا امور کشور تا زمان تحویل قدرت به یک دولت منتخب دموکراتیک در سال 2023 در دست داشته باشد.

شایان ذکر است عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان به‌رغم ادامه اعتراضات عمومی به وضعیت اضطراری و منحل‌کردن دولت اعلام کرد که ارتش این کشور طی هفته آینده یک نخست‌وزیر تکنوکرات روی کار خواهد آورد.

البرهان، جمعه، 29 اکتبر در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» با تاکید بر انتخاب یک شخصیت تکنوکرات توسط ارتش به عنوان نخست‌وزیر سودان، اظهار امیدواری کرد که وزرای دولت و اعضای شورای رهبری طی یک هفته آینده انتخاب خواهند شد.

او ادامه داد که نخست‌وزیر پیشین با توافق نیروهای سیاسی و ارتش انتخاب شده بود اما در شرایط کنونی به‌دلیل نبود جریان‌های سیاسی، ارتش به مسئولیت خود در مرحله انتقالی کنونی تا برگزاری انتخابات عمل خواهد کرد.
وی بیان کرد که ارتش در انتخاب وزرا و اعضای کابینه دخالتی نخواهد کرد و این نخست‌وزیر مورد توافق است که اعضای دولت خود را تعیین خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید