فرستاده آمریکا: تشدید تنش‌های حوثی‌ها تراژدی یمن را دو چندان کرده است

ادامه تنش‌ها و حملات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران در یمن به وخیم‌تر شدن اوضاع این کشور منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تیم لندرکینگ، فرستاده ایالات متحده آمریکا به یمن، با بیان این‌که اقدامات تنش‌آفرین حوثی‌ها نه تنها مانعی بر سر راه صلح، بلکه تشدید کننده بحران انسانی در این کشور است، اظهار کرد که تشدید تنش‌ها توسط حوثی‌ها در استان مأرب، بر درد و رنج مردم یمن افزوده است.

تیم لندرکینگ، جمعه 29 اکتبر، در دیدار با نمایندگان چند سازمان غیردولتی فعال در یمن گفت:«بحران انسانی در این کشور به لبه پرتگاه رسیده و عملکرد تنش‌زای حوثی‌ها نه تنها مانعی بر سر راه صلح، بلکه باعث تشدید این بحران می‌شود.»

Advertisement

او در این دیدار، چالش‌ها و موانع پیش روی سازمان‌های غیردولتی در انجام کمک‌های بشردوستانه، همزمان با افزایش نیازها به این کمک‌ها در یمن را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داد.

اظهارات نماینده آمریکا در یمن در شرایطی صورت می‌گیرد که شبه‌نظامیان حوثی به حملات خود علیه غیرنظامیان در استان‌ مأرب و به ویژه منطقه جوبه ادامه می‌دهند.

جنایات جنگی

دولت یمن پیش‌تر اعلام کرده بود که شبه‌نظامیان حوثی به بمباران مناطق مسکونی در شهرستان الجوبه ادامه داده و برای وارد آوردن بیشترین خسارت‌ها، عامدانه از انواع سلاح‌های سنگین و متوسط، موشک‌های بالستیک و پهپادها استفاده می‌کنند.

معمر الاریانی، وزیراطلاع‌رسانی یمن نیز اعلام کرد، در نتیجه تشدید این بحران توسط حوثی‌ها و هدف قراردادن مناطق مسکونی، صدها خانواده و آواره از این شهر مجبور به ترک این منطقه شدند.

او در ادامه از جامعه جهانی، سازمان ملل متحد، اعضای دائم شورای امنیت، نمایندگان سازمان ملل و ایالات متحده خواست تا این اقدامات تلافی‌جویانه که غیرنظامیان را مورد هدف قرار داده، محکوم کنند و با معرفی فرماندهان و اعضای شبه‌نظامیان حوثی به عنوان «جنایتکاران جنگی»، برای آن‌ها پرونده جنایت‌های جنگی و «جنایت علیه بشریت» تشکیل دهند.

شایان ذکر است که شبه‌نظامیان حوثی شماری از خانه‌ها را در منطقه الجرشه در شهرستان الجوبه مورد هدف قرار دادند. علاوه بر آن، تنها مدرسه این منطقه نیز هدف موشک‌های این شبه‎‌نظامیان قرار گرفت.

حوثی‌ها از فوریه گذشته، بی‌اعتنا به فرخوان‌های سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی خواستار توقف جنگ و آغاز مذاکرات صلح، حملات گسترده‌ای را برای اشغال استان استراتژیک و نفت‌خیز مأرب آغاز کردند، این حملات آنها اما در پی مقاومت ارتش، نیروهای مردمی و قبایل مأرب با شکست مواجه شده است.

استان مأرب محل اسکان هزاران نفر از آوارگان جنگی است که پیش‌تر از دیگر مناطق جنگ‌زده یمن فرار و به این منطقه پناه برده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید