وزیر حقوق بشر یمن: حملات حوثی‌ها به مارب صدها کشته و هزاران جنگزده برجای گذاشت

استان مارب محل استقرار هزاران شهروند جنگزده یمنی است که به‌دلیل جنگ‌افروزی حوثی‌ها به این استان پناه آورده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

احمد عرمان، وزیر حقوق بشر و امور حقوقی دولت قانونی یمن با اشاره به کشته‌شدن صدها نفر و ‌فرار بیش از 10 هزار خانواده تنها در ماه اکتبر از استان مارب، خواستار فشار جامعه جهانی بر شبه‌نظامیان حوثی برای توقف حملاتشان به این استان شد.

عرمان، جمعه، 29 اکتبر، در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی «سبا»، بیان کرد که «حمله حوثی‌ها به منازل و تاسیسات شهری در مارب با موشک‌های بالستیک، راکت و خمپاره نقض قوانین و توافقنامه‌های بین‌المللی به‌شمار آمده و جنایت جنگی محسوب می‌شود.»

در آخرین حمله موشکی شبه‌نظامیان حوثی وابسته به ایران به منزل شیخ عبداللطیف نمران، از شیوخ برجسته استان مارب تعدادی از اعضای خانواده او کشته ‌و زخمی شدند.

وزیر حقوق بشر یمن با اشاره به این که اقدامات حوثی‌ها علیه غیرنظامیان در ادامه جنایات این گروه تروریستی علیه شهروندان یمنی است، افزود که «این گروه در آخرین حملات خود، مناطق مسکونی منطقه الجرشه در جنوب شهر الجوبه را با موشک هدف قرار دادند که در نتیجه آن 4 منزل و یک مسجد ویران شد و تعدادی از شهروندان کشته و زخمی شدند.»

شبه‌نظامیان حوثی در نزدیکی مارب
شبه‌نظامیان حوثی در نزدیکی مارب

این وزیر یمنی با محکوم کردن حملات کور حوثی‌ها به شهروندان در مارب از نهادهای بین‌المللی به‌ویژه سازمان ملل متحد و سازمان‌های حقوق بشری خواست مانع نقض سازمان‌یافته حقوق بشر و کشتار شهروندان توسط حوثی‌ها شوند.

او ناکامی سازمان ملل در جلوگیری از اقدامات جنگ‌طلبانه حوثی‌ها و سکوت نهادهای ذی‌ربط بین‌المللی در قبال کشتار غیرنظامیان را عامل افزایش و ادامه حملات این گروه به شهروندان و تاسیسات شهری یمن دانست.

شبه‌نظامیان حوثی با زیر پا گذاشتن هر گونه توافق و تعهد بین‌المللی از فوریه گذشته حملات پیوسته و دامنه‌داری به استان استراتژیک و نفتخیز مارب انجام داده‌اند.

نیروهای ارتش یمن در مارب
نیروهای ارتش یمن در مارب

با این حال، ارتش یمن و نیروهای مردمی وابسته به قبایل مارب مانع پیشروی و موفقیت نظامی حوثی‌ها در این استان شدند.

استان مارب محل استقرار هزاران شهروند جنگزده یمنی است که به‌دلیل جنگ‌افروزی حوثی‌ها به این استان پناه آورده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید