فرمانده ارتش سودان: طی یک هفته آینده نام نخست‌وزیر را اعلام می‌کنیم

البرهان تاکید کرد که برای انتخاب نخست‌وزیر در حال رایزنی هستیم و وزیران کابینه هم پس از آن توسط نخست‌وزیر انتخاب خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان به‌رغم ادامه اعتراضات عمومی به وضعیت اضطراری و منحل‌کردن دولت اعلام کرد که ارتش این کشور طی هفته آینده یک نخست‌وزیر تکنوکرات بر می‌گزیند.

البرهان، جمعه، 29 اکتبر در گفت‌وگو با خبرگزاری روسی «اسپوتنیک» با تاکید بر انتخاب یک شخصیت تکنوکرات توسط ارتش به عنوان نخست‌وزیر سودان، اظهار امیدواری کرد که وزرای دولت و اعضای شورای رهبری طی یک هفته آینده انتخاب خواهند شد.

او ادامه داد که نخست‌وزیر پیشین با توافق نیروهای سیاسی و ارتش انتخاب شده بود اما در شرایط کنونی به‌دلیل نبود جریان‌های سیاسی، ارتش به مسئولیت خود در مرحله انتقالی کنونی تا برگزاری انتخابات عمل خواهد کرد.

وی بیان کرد که ارتش در انتخاب وزرا و اعضای کابینه دخالتی نخواهد کرد و این نخست‌وزیر مورد توافق است که اعضای دولت خود را بر می‌گزیند.

خارطوم
خارطوم

البرهان پیشتر در سخنانی گفت، اقدامات ارتش در 25 اکتبر به‌دلیل نگرانی از انحراف در مسیر انقلابی بود که به برکناری نظام البشیر منتهی شد.

او بر فرایند دموکراتیک در سودان و انجام انتخابات در این کشور نیز تاکید کرد.

وی افزود، ارتش یک هیئت برای مذاکره با عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر برکنار شده گسیل کرد و به حمدک گفته شد که «روند انقلاب را با ما ادامه دهید، ما کماکان به شما اعتماد داریم.»

فرمانده ارتش سودان ادامه داد، به حمدوک گفتیم فضا را برای شما آماده کردیم و شما در انتخاب اعضای دولت آزاد هستید.

البرهان که در کنار حمدوک عضو شورای حاکمیت سودان بودند، دوشنبه گذشته این شورا و دولت را منحل کرد و با اعلام وضعیت اضطراری در کشور اجرای برخی مفاد قانون اساسی را نیز به حالت تعلیق در آورد.

اعتراضات عمومی در سودان
اعتراضات عمومی در سودان

پس از آن ارتش به بازداشت بسیاری از وزرا، فعالان سیاسی و رهبران احزاب وابسته به جریان «آزادی و تغییر» اقدام کرد.

حمدوک نیز در جریان این اقدامات بازداشت شد اما پس از مدت کوتاهی آزاد و به منزل خویش بازگشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید