سعودی سفیر خود در بیروت را فراخواند و از سفیر لبنان خواست کشور را ترک کند

سعودی: گروه تروریستی حزب‌الله لبنان از شبه‌نظامیان حوثی پشتیبانی و به آنها آموزش نظامی می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در ادامه تنش در روابط پادشاهی عربی سعودی و جمهوری لبنان در واکنش به اظهارات اخیر وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، این پادشاهی سفیر خود در بیروت را فراخوانده و سفیر لبنان در ریاض را اخراج کرد.
دولت پادشاهی عربی سعودی جمعه، 29 اکتبر، اعلام کرد که سفیر خود در بیروت را برای انجام مشورت فراخوانده است و به سفیر لبنان در ریاض ابلاغ کرده تا ظرف 48 ساعت خاک این پادشاهی را ترک کند.
به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) این تصمیم ریاض پیرو بیانیه صادره از وزارت خارجه سعودی در تاریخ 27 اکتبر 2021، درباره اظهارات «توهین‌آمیز» علیه پادشاهی عربی سعودی از سوی وزیر اطلاع‌رسانی لبنان اتخاذ شده است.
سعودی در این راستا اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان را سناریوی جدیدی از مواضع ناپسند و غیرقابل قبول مقامات لبنانی علیه این پادشاهی و سیاست‌های ریاض دانسته و این قبیل اظهارات آنها را ناپسند، حاوی افترا خواند که حقایق را تحریف و وارونه نشان می‌دهد.
سعودی افزود که این تصمیم را همچنین در واکنش به عدم انجام اقدامات لازم از سوی مقامات لبنانی برای متوقف ساختن عملیات قاچاق مواد مخدر که در سایه تسلط گروه تروریستی حزب‌الله لبنان بر گذرگاهها این کشور و از طریق صادرات لبنان به این پادشاهی انجام می‌شود، اتخاذ کرده است.
سعودی همچنین از مقامات لبنان به خاطر عدم اتخاذ تدابیر لازم برای تحت پیگرد قرار دادن مجرمان در این عملیات قاچاقاق مواد مخدر به خاک سعودی و همچنین عدم همکاری آنها در زمینه تحویل افراد تحت پیگرد به پادشاهی عربی سعودی که در مغایرت با توافق‌نامه ریاض برای همکاری‌های قضایی میان دو کشور است، به شدت انتقاد کرد.
دولت سعودی همچنین درباره روندی که به‌دلیل نادیده گرفتن واقعیت‌ها از سوی مقامات لبنانی و عدم اتخاذ اقدامات تصحیحی لازم از سوی آنها منجر به تیرگی روابط با جمهوری لبنان شده است، ابراز تاسف کرد.
سعودی ضمن تاکید بر روابط برادری و تاریخی با مردم لبنان گفت که تسلط گروه تروریستی حزب‌الله بر تصمیم‌گیری‌های دولت لبنان این کشور را به بستری برای آغاز و اجرای طرح‌های تروریستی مبدل کرده است.
پادشاهی عربی سعودی همچنین گفت که گروه تروریستی حزب‌الله لبنان از شبه‌نظامیان حوثی پشتیبانی و به آنها آموزش نظامی می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید