آیا اسرائیل خود را برای «رویارویی نظامی» با ایران آماده می‌کند؟

تشکیلات دفاعی اسرائیل گزارش داده که جمهوری اسلامی در تلاش است تا سیستم‌های پدافند هوایی خود را در مناطقی که ارتش اسرائیل به آنها حمله کرده است، بهبود بخشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

گزارش‌ها حاکی از آن است که در حالی که غرب کماکان به دنبال از سر گرفتن مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 با ایران موسوم به «برجام» است، اسرائیل خود را برای رویارویی نظامی با ایران آماده می‌کند.

به گزارش «اسرائیل تودی»، پنجشنبه 28 اکتبر 2021، تشکیلات دفاعی اسرائیل گزارش داده که جمهوری اسلامی در تلاش است تا سیستم‌های پدافند هوایی خود را در مناطقی که ارتش اسرائیل به آنها حمله کرده است، بهبود بخشد.

این گزارش‌ ادعا می‌کند که ایران در حال توسعه سامانه‌های موشک‌های زمین به هوا در سوریه، لبنان، عراق و سایر نقاط است، تا بتواند هواپیماهای اسرائیلی که سپاه پاسداران ایران و نیروهای نیابتی آن را هدف قرار می‌دهند، را سرنگون کند.

این گزارش تنها چند روز پس از آن منتشر می‌شود که شنیده شد اسرائیل اهداف مرتبط با حزب‌الله در سوریه را هدف قرار داده است. این امر به نوبه خود پس از آن اتفاق افتاد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه گفت که مانعی برای حملات اسرائیل به اهداف ایرانی در سوریه ایجاد نخواهد کرد.

بر اساس گزارش‌های جدید، اسرائیل بامداد دوشنبه سه هدف دیگر را در سوریه هدف قرار داد. با این حال، در جریان حمله هوایی اخیر اسرائیل به سوریه، سربازان سوری با استفاده از سامانه‌های دفاع موشکی ساخت ایران به آنها واکنش نشان دادند.

رضا پرچی‌زاده، نظریه‌پرداز سیاسی، در این باره به اسرائیل تودی گفت: «دلیل اینکه ایران پدافند هوایی خود در سوریه را تقویت کرده است این است که به زودی تهاجم قاطع اسرائیل به تاسیسات هسته‌ای خود را پیش‌بینی می‌کند».

او افزود: «رژیم می‌داند که زمانی که نمایش دروغین مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای 2015 به پایان برسد، و دیگر جایی برای بازی حول این موضوع وجود نداشته باشد، باید کمربندش را سفت ببند و با عجله دنبال بمب اتم برود. پدافندی که در سوریه کار گذاشته شده برای همان زمان است، که تا آنجایی که امکان دارد هواپیماهای اسرائیلی را پیش از رسیدن به اهداف خود در ایران سرنگون کند.»

اختصاص بودجه 1.5 میلیارد دلاری

اسرائیل اخیرا 1.5 میلیارد دلار بودجه امنیت ملی برای تقویت قابلیت‌های خود به منظور حمله به تاسیسات هسته‌ای تسلیحاتی ایران اختصاص داده است.

به گزارش خبرگزاری «آی24نیوز»، این بودجه، که یک میلیارد دلار آن امسال و نیم میلیارد دلار دیگرش سال آینده آزاد می‌شود، صرف خرید هواپیما، تولید تسلیحات ویژه، و گردآوری اطلاعات از طریق ماهواره خواهد شد.

بنی گانتز، وزیر دفاع اسرائیل در این رابطه گفته است که این بودجه افزوده به منظور آماده شدن برای مقابله با تهدیدهای برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران ضروری است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید