توافق ایران و اروپا درباره از سر گیری مذاکرات پیش از پایان نوامبر

ایران تهدید کرد اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نشر نامه‌ها و اطلاعات محرمانه آن ادامه دهد، در تعامل با این نهاد بین‌المللی بازنگری خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران با معاون دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در مقر این اتحادیه در بروکسل دیدار و در خصوص موانع اصلی مذاکرات پیش رو رایزنی و توافق کردند که مذاکرات هسته‌ای در ماه نوامبر از سر گرفته شود.

خبرگزاری‌های ایران، 5 آبان 1400، گزارش کردند که «علی باقری» معاون وزیر خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران که به بروکسل سفر کرده است، در مقر اتحادیه اروپا با «انریکه مورا»، معاون مسئول سیاست خارجیه این اتحادیه و هماهنگ کننده مذاکرات دیدار و در خصوص «لغو موثر تحریم‌ها و پایبندی سایر طرف‌ها به تعهدات خود رایزنی کرد.»

در این راستا معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در ملاقات با مورا اظهار کرد: «آنچه برای ایران موضوعیت دارد، لغو موثر تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است و هر توافقی باید خواسته‌های ایران در این‌خصوص را برآورده سازد.»

باقری با متهم کردن دیگر طرف‌های مذاکرات به بدعهدی خواهان ارائه تضمین برای آنچه «عدم تکرار بدعهدی و رفتارهای غیرقانونی طرف‌های مقابل» خواند، شد.

همچنین در این ملاقات دو طرف توافق کردند مذاکرات را در ماه نوامبر شروع کنند. این ملاقات در حالی شکل گرفت که امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران تصریح کرد که «ما نمی‌خواهیم از نقطه وین وارد مذاکرات وین شویم، اما فرمت وین را قبول داریم.»

وزیر امور خارجه ایران در ادامه گفت: «اگر بایدن برای لغو تحریمها اراده جدی دارد، 10میلیارد دلار از اموال متعلق به ایران را آزاد کند.»

از سویی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران نیز مدعی شد که «آژانس حتی نامه‌های محرمانه ما به مدیرکل را هم در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهد.»

او گفت «باید جلوی این اتفاقات گرفته شود. اگر این وضعیت ادامه یابد، در تعامل خود با آژانس بازنگری میکنیم. البته کار پادمانی آژانس انجام میشود.»

دیدار جو بایدن با شرکای اروپایی

از طرفی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز با این عنوان که آمریکا از «نزدیک» برنامه هسته‌ای ایران را زیر نظر دارد، گفت، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به زودی در دیدارهایی با شرکای اروپایی این کشور، پرونده ایران را مورد بحث و گفت‌وگو قرار خواهد داد.

سالیوان در ادامه گفت، واشینگتن از اقدامات ایران، پس از خروج از برنامه جامع اقدام مشترک، موسوم به «برجام»، نگران است و می‌خواهد پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند.

سالیوان با اشاره به اختلاف نظر آمریکا و کشورهای اروپایی در زمان دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین این کشور گفت که همکاری‌های دولت جو بایدن و کشورهای اروپایی در راستای تقویت جبهه واحد و مشترک در مقابل ایران صورت می‌گیرد.

از سوی دیگر، او حق استفاده آمریکا از «گزینه‌های دیگر»علیه ایران را برای این کشور محفوظ دانسته و گفت: «پیام روشنی به مقامات ایران داده‌ایم که پنجره دیپلماسی برای همیشه باز نیست.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پیشتر با اشاره به این‌که پس از خروج ایران از برجام، این کشور مشغول پیشبرد برنامه هسته‌ای خود بوده است، گفت، واشینگتن برای پایان مهلت ایران درخصوص بازگشت به مذاکرات وین، تاریخ مشخصی را تعیین نخواهد کرد.

به گفته پرایس، ادامه مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا، خواست مشترک همه کشورهای 5+1 از جمله روسیه و چین است.

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین برای احیای برجام، در ماه ژوئن سال جاری پس از شش دور بی‌نتیجه متوقف شد، و پس از رئیس جمهور شدن ابراهیم رئیسی در ایران، هنوز تاریخی دقیقی برای از سر گیری مذاکرات تعیین نشده است. جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که اگر ایران با پای‌بندی کامل به مفاد توافق هسته‌ای 2015 بازگردد، حاضر است آمریکا را دوباره وارد برجام کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید