یمن؛ ادامه حملات شبه‌نظامیان حوثی به غیرنظامیان در مارب

حملات حوثی‌ها به مناطق مسکونی استان مارب، تاکنون به کشته و زخمی شدن بیش از 300 نفر منجر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک سازمان حقوق بشری در یمن، اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، همچنان به حملات توپخانه‌ای و موشکی خود به مناطق مسکونی در روستاها و شهرهای استان مارب در شمال شرق یمن ادامه می‌دهند.

این سازمان حقوق بشری وابسته به دولت قانونی یمن، شامگاه چهارشنبه، 27 اکتبر در بیانیه‌ای گفته است، حملات حوثی‌ها به مناطق مسکونی استان مارب، تاکنون به کشته و زخمی شدن بیش از 300 نفر منجر شده است.

این بیانیه افزود، حملات حوثی‌ها به مارب نه تنها باعث تلفات انسانی در میان غیرنظامیان شده، بلکه باعث آوارگی بیش از ده هزار خانواده در این استان شده است.

در بیانیه دفتر سازمان حقوق بشر، آمده است: «شبه‌نظامیان حوثی روز چهارشنبه با بیش از 20 گلوله خمپاره و موشک کاتیوشا، منطقه «عزله الجراشه» را هدف قرار دادند که در پی این حملات موشکی و خمپاره‌ای ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی، تعدادی از خانه‌های مسکونی ویران و حدود 500 خانواده دیگر نیز مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند.»

این سازمان در بیانیه خود، سکوت جامعه بین‌المللی در قبال آنچه که «جنایات شبه‌نظامیان حوثی»علیه شهروندان در مأرب و دیگر استان‌های یمن خواند، را محکوم کرد.

سازمان حقوق بشر در استان مارب از نهادها و سازمان‌های بین‌المللی خواست تا به مسئولیت‌های اخلاقی خود در قبال مردم یمن که بر اثر محاصره، گرسنگی، اعدام‌های دسته‌جمعی و دیگر اقدامات جنایتکارانه شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، روزانه صدها نفر قربانی می‌شوند، برعهده بگیرند.

گفتنی است که در پی حملات مستمر حوثی‌ها به استان مارب، روز یکشنبه هیئتی از سوی سازمان ملل متحد به ریاست «دیگو زوریلا»، معاون هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد در یمن، از منطقه الجوبه دیدار کرد. این هیئت پس از بررسی وضعیت انسانی در منطقه الجوبه، آن را فاجعه‌بار توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی یمن، هیئت سازمان ملل در جریان سفر خود به مناطق مارب، از نقض فاحش حقوق بشر توسط شبه‌نظامیان حوثی علیه غیرنظامیان و آوارگان جنگ در جنوب استان مأرب، آگاه شد.

محمد النمران، رئیس شورای محلی منطقه الجوبه، درباره وضعیت کلی استان مأرب و نابسامانی‌های این منطقه که حوثی‌ها باعث آن شدند، توضیحاتی به این هیئت ارائه داد.

مسئول هیئت سازمان ملل تاکید کرد که وضعیت انسانی استان مارب، در غیاب ایفای یک نقش واقعی و مؤثر از سوی سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی بسیار «فاجعه بار» شده است.

النمران پس از دیدار با رئیس هیئت سازمان ملل از جامعه بین‌المللی به‌ویژه سازمان ملل خواست تا نقش انسانی، حقوقی و اخلاقی خود را در برابر جنایات شبه‌نظامیان حوثی در منطقه الجوبه و دیگر مناطق مختلف استان مأرب ایفا کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید