واشینگتن: حکومت غیرنظامی باید به سودان بازگردد

هزاران سودانی در اعتراض به بازداشت شماری از وزرا و مقامات غیرنظامی به خیابان‌ها آمدند و خواستار آزادی آن‌ها شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
7 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا ضمن اعلام حمایت مجدد از مردم سودان، اعلام کرد که «تسلط نظامی‌ها بر بخش غیرنظامی حکومت» محکوم است و بر اساس اعلامیه قانون اساسی سال 2019، حاکمیت غیرنظامی می‌باید به این کشور بازگردد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا و موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، پنج‌شنبه، 28 اکتبر، در تماسی تلفنی، بر اهمیت حقوق اولیه مردم سودان در برگزاری تجمع‌های مسالمت‌آمیز، بیان مطالبات خود برای بازگشت حکومت غیرنظامی، دوری از مداخله مسلحانه و عدم استفاده از قوه قهریه تأکید کردند.

بلینکن همچنین خبر داد که در تماسی تلفنی با مریم صادق المهدی، وزیرخارجه دولت منحل‌شده سودان، بهترین راه‌ها را برای حمایت آمریکا از درخواست مردم سودان در خصوص بازگشت به دموکراسی مورد بحث و گفت‌وگو قرار داد.

او همچنین خواستار آزادی تمام زندانیان غیرنظامی شد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز اظهار کرد که بلینکن در این تماس، در خصوص حمایت واشینگتن از انتقال به دموکراسی تحت رهبری حاکمان غیرنظامی و در چارچوب قانون اساسی این کشور تاکید کرد.

توقف کمک‌های مالی

عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان، دوشنبه، 25 اکتبر، با اعلام وضعیت فوق‌العاده، دولت این کشور را منحل کرد.

هزاران سودانی در اعتراض به بازداشت شماری از وزرا و مقامات غیرنظامی به خیابان‌ها آمدند و خواستار آزادی آن‌ها شدند.

کارگران شرکت نفت، پزشکان و خلبانان نیز روز گذشته، با پیوستن به دیگر گروه‌های مدنی، به صف مخالفان انحلال حکومت این کشور پیوستند.

البرهان با قرائت یک بیانیه اعلام کرد که به زودی دولتی غیرنظامی در این کشور تشکیل خواهد شد تا مقدمات برگزاری انتخابات در این کشور را فراهم کرده و روند انتقال کامل به دموکراسی تکمیل شود.

با این وجود، واشینگتن با محکوم کردن این اقدام، تمام کمک‌های مالی به خارطوم را به حالت تعلیق درآورد.

بانک جهانی نیز به نوبه خود، پرداخت هر گونه وجه را برای هر عملیاتی در این کشور متوقف کرد.

دیوید مالپس، رئیس بانک جهانی در این زمینه گفت: «از رویدادهای اخیر در خارطوم عمیقاً نگران هستم و از تاثیر شدید این حوادث بر بهبود و توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور می‌ترسم.»

دیدار سفرای غربی با حمدوک

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در سودان، چهارشنبه، 27 اکتبر، اعلام کرد که سفرای ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، نروژ و اتحادیه اروپا با عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر پیشین سودان، در اقامتگاه او دیدار داشته‌اند.

«دفتر سازمان ملل برای پشتیبانی از مرحله گذار در سودان»، موسوم به «یونیتامس» در توییتر اعلام کرد : «از این‌که حمدوک در سلامتی کامل به سر می‌برد، خرسند هستیم و به درخواست‌های خود برای آزادی کامل او ادامه خواهیم داد.»

ولکلر پیترز، رئیس دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در سودان، چهارشنبه با عبدالفتاح البرهان نیز دیدار داشته و «راه‌های خروج از این بحران برای استقرار صلح و ثبات در این کشور» را مورد بحث و گفت‌وگو قرار داده است.

پیترز پس از این دیدار و در بیانیه مطبوعاتی خود، خواستار «ایجاد مسیر گفت‌وگو» با عبدالله حمدوک و «سایر ذی‌نفعان» شد و اعلام کرد، سازمان ملل متحد آماده ارائه کمک‌های لازم در این زمینه است.

او در ادامه توضیح داد که دفتر نمایندگی سازمان ملل، «پیشنهادهایی برای بازگشت به مرحله گفت‌وگوی جامع و فوری و بازگرداندن مشارکت بر اساس سند قانون اساسی و توافقنامه صلح جوبا ارائه داده است.»

هم‌زمان با این اظهارات، سفارت آمریکا در خارطوم، چهارشنبه اعلام کرد که گزارش‌هایی مبنی بر تظاهرات پراکنده در خارطوم و حومه آن دریافت کرده است اما هیچ خشونتی در این تظاهرات گزارش نشده است.

این سفارت‌خانه در توییتر با اشاره به محدودیت تردد در مناطق خاصی از خارطوم، تاکید کرد که هیچ خبری مبنی بر زخمی و مجروح‌شدن معترضان و یا درگیری‌های خشونت‌آمیز گزارش نشده است.

این در حالی است که به گفته خبرنگار خبرگزاری فرانسه، خیابان‌های خارطوم شاهد استقرار شدید نیروهای امنیتی بوده و در حالی که نیروهای ارتش سعی داشتند موانع ایجاد شده در خیابان «الستین» را بردارند، صدها معترض به سوی آن‌ها سنگ پرتاب کردند. نیروهای امنیتی در شمال پایتخت نیز با شلیک گاز اشک‌آور و گلوله‌های لاستیکی، ده‌ها معترض را مورد هدف قرار دادند.

معترضان در شهرهای دیگر نیز با ادامه تظاهرات خود، اقدامات اخیر ارتش این کشور را رد کرده و شماری از خیابان‌های شهر بورسودان، واد مدنی و عطبره را مسدود کردند.

وزارت فرهنگ و اطلاع‌رسانی دولت مخلوع حمدوک نیز با انتشار بیانیه‌ای در فیسبوک، به نقص حقوق «مدافعان حکومت غیرنظامی» اشاره کرد.

«کمیته مرکزی پزشکان سودان» که رهبری تظاهرات سال 2019 علیه عمر البشیر، رئیس جمهوری پیشین این کشور را برعهده داشت، در فیس‌بوک اعلام کرد که در جریان اعتراضات این هفته، چهار نفر با شلیک گلوله نیروهای شورای نظامی کشته شدند.

اتحادیه آفریقا نیز، عضویت سودان در این نهاد را تا «احیای موثر دوران گذار تحت حاکمیت رهبران غیرنظامی» معلق اعلام کرد.

این اتحادیه همچنین از اعزام هیأتی به سودان با هدف «مذاکره با همه طرف‌های ذی‌نفع و یافتن راه‌حلی دوستانه برای این بن‌بست سیاسی» خبر داد.

این تصمیمات در جریان نشست شورای صلح و امنیت که وظیفه رسیدگی به اختلافات و مسائل امنیتی در اتحادیه آفریقا را دارد، اتخاذ شد.

برکناری 6 سفیر

تلویزیون دولتی سودان روز چهارشنبه اعلام کرد که عبدالفتاح البرهان، سفیران این کشور را در آمریکا، اتحادیه اروپا، قطر، چین، فرانسه، و رئیس هیئت سودان در ژنو را از سمت‌های خود برکنار کرده است.

«رویترز» به نقل از یک منبع دیپلماتیک خبر داد که سفرای سودان در 12 کشور، از جمله آمریکا، امارات متحده عربی، چین و فرانسه تحولات اخیر این کشور را نپذیرفته‌اند.

پس از انتقادات فراوان و تاکید کشورهای غربی بر لزوم آزادی عبدالله حمدوک، ارتش سودان او را به خانه خود بازگرداند.

با این حال، دفتر حمدوک اعلام کرد که او همچنان «تحت مراقبت شدید» است و اشاره کرد که «شماری از وزیران و رهبران سیاسی همچنان در مکانی نامعلوم بازداشت هستند.»

تلاش برای سرکوب صدای مخالفان در این کشور هنوز ادامه دارد.

صدیق المهدی، معاون حزب امت و پسر نخست‌وزیر فقید این کشور، که از رهبران ائتلاف «نیروهای آزادی» بود توسط ارتش این کشور بازداشت شد.

اولین اظهارنظر حمدوک پس از انحلال دولت

خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک منبع نزدیک به حمدوک گزارش داد که حمدوک در واکنش به تحولات اخیر سودان، خود را ملزم به دوران گذار دموکراتیک و مدنی می‌داند.

او همچنین با اشاره به انقلاب سال 2019، خود را پایبند به اهداف این انقلاب دانسته و نسبت به استفاده از خشونت در سرکوب معترضان هشدار داد.

مردم سودان در سال 2019 علیه حکومت عمر البشیر تظاهرات گسترده‌ای انجام دادند که به پایان حکومت البشیر انجامید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید