بازگشت فرزند قذافی به عرصه سیاست در آستانه انتخابات ریاست جمهوری لیبی

سیف الاسلام قذافی با کمک یک تاجر الجزایری-فرانسوی می‌کوشد مجددا در سپهر سیاسی لیبی ظاهر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سیف‌الاسلام قذافی، فرزند معمر قذافی رهبر سابق لیبی، با کمک یک تاجر فرانسوی الجزایری‌تبار که رابطه نزدیکی با خانواده قذافی دارد، کمپین تبلیغاتی در اروپا ایجاد کرده تا در انتخابات پیش روی لیبی شرکت کند.

مجله فرانسوی «جان افریک»، پنج‌شنبه، 28 اکتبر، گزارش داد که فعالیت‌های قذافی در آستانه انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری لیبی نشانه قصد او برای بازگشت به عرصه سیاسی و حضور معنادار در انتخابات است.

فعالیت‌های فرزند بزرگ قذافی در حالی است که این روزها نام‌ برخی شخصیت‌های برجسته سیاسی لیبی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری این کشور نیز مطرح شده است.

ارتباط با خانواده قذافی

الطیب بن عبدالرحمن، تاجر برجسته فرانسوی که روابط خوبی با دیپلمات‌ها و نمایندگان فعال فرانسوی دارد، از سال‌ها پیش با خانواده قذافی در تماس بوده است. این تاجر الجزایری تبار اکنون نقش سخنگوی سیف‌الاسلام در اروپا و آفریقا را بازی می‌کند.

سیف‌الاسلام قذافی
سیف‌الاسلام قذافی

عبدالرحمن در سال 2016 «باشگاه ژئوپلیتیک» را با هدف تقویت روابط با نهادهای اتحادیه اروپا و برقراری ارتباط با نمایندگان مجلس، دیپلمات‌ها و شخصیت‌های برجسته سیاسی تاسیس کرد.

سیف‌الاسلام و انتخابات لیبی

بنا به گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، سیف‌الاسلام قذافی که حدود 10 سال هیچ گونه فعالیت سیاسی نداشته است، ژوئیه گذشته اعلام کرد که در حال بررسی مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری لیبی است. با این حال این روزنامه گفته که برخی موانع قانونی از جمله حکم پیگرد قذافی توسط دادگاه کیفری بین‌المللی مانع حضور وی در عرصه سیاست می‌شود.

فرزند رهبر پیشین لیبی در سال 2011 توسط انقلابیون و افراد مسلح دستگیر و سپس در سال 2015 به اعدام محکوم شد. اما دو سال بعد آزاد شد و از زمان آزادی‌ تاکنون در شهر الزنتان مخفیانه زندگی می‌کرد.

سیف‌الاسلام در هنگام بازداشت
سیف‌الاسلام در هنگام بازداشت

بسیاری از حامیان سیف‌الاسلام بر این باورند که او همچنان در برخی مناطق جنوبی و مرکزی لیبی محبوبیت دارد و در صورت پذیرش نامزدی وی، شانس زیادی برای موفقیت در انتخابات خواهد داشت. اما برخی ناظران معتقدند که مردم لیبی به‌رغم شرایط سخت کنونی به دوران گذشته و انتخاب فردی از خانواده قذافی باز نخواهند گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید