تركيه: روسيه و آمریکا به وعده‌های خود در سوریه عمل نکردند

چاووش اغلو تهدید کرد که ترکیه برای خارج کردن کردها از مناطق نزدیک مرز این کشور اقدام خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، آمریکا و روسیه را به عدم پایبندی به وعده‌های خود درباره مسئله خروج نیروهای کرد از مناطق شمال سوریه در مرز ترکیه متهم کرد.

چاووش اوغلو، پنج‌شنبه، 28 اکتبر، در مصاحبه با تلویزیون رسمی ترکیه «تی‌آرتی»، گفت: «روسیه و آمریکا به وعده‌های خود درباره خروج "یگان‌های مدافع خلق کرد" و "حزب کارگران کردستان" از مناطق شمال سوریه عمل نکرده‌اند.»

او با تهدید به این‌که کشورش برای رسیدگی به مسئله کردها در مناطق سوریه اقدام خواهد کرد، گفت: «در چنین شرایطی باید آنچه را که لازم است انجام دهیم».

او افزود: «حملات یگان‌های کرد طی این مدت افزایش یافته است».

گفتنی است که حضور نیروهای کرد در شمال سوریه که از متحدان آمریکا محسوب می‌شوند، مدت‌هاست موجب رنجش ترکیه شده است. ترکیه «نیروهای سوریه دمکراتیک» را بخشی از حزب «پ.ک.ک» دانسته و آنها را «تروریست» می‌خواند.

آنکارا بارها اعلام کرده که حضور نیروهای کرد در نزدیکی مرزهای خود را برنمی‌تابد. این کشور تاکنون بیش بارها علیه گروه‌های کرد در سوریه و همچنین «پ‌.ک‌.ک» در عراق عملیات نظامی انجام داده است.

آنکارا و گروه‌های سوری وابسته به آن، از سال‌ 2016 تا اکتبر 2019، عملیات‌های گسترده‌ای در امتداد مرز با سوریه انجام داده است. این عملیات بیشتر در مناطق غیر نظامی و مسکونی کردها انجام شده است. ترکیه این عملیات را با هدف بیرون راندن نیروهای سوریه دمکراتیک، آغاز کرده بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پارلمان ترکیه سه‌شنبه این هفته، ماموریت دولت برای انجام عملیات نظامی «برون مرزی» در عراق و سوریه را به مدت دو سال تمدید کرد.

پارلمان ترکیه از سال 2013 تاکنون ماموریت نیروهای نظامی این کشور در خارج را سالیانه تمدید می‌کرد اما این مدت شنبه 30 اکتبر به پایان خواهد رسید. به همین دلیل پارلمان ترکیه پیش از پایان موعد نهایی، بار دیگر مهلت ماموریت نیروهای «برون مرزی» را تمدید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size