بایدن خواستار بازگشت دولت تحت رهبری غیرنظامیان در سودان شد

رئیس جمهوری آمریکا بر ایستادگی کشورش در کنار مردم سودان تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، ضمن تاکید بر ایستادن آمریکا در کنار مردم سودان، خواستار آن شد تا دولت تحت رهبری غیرنظامیان در خارطوم به قدرت بازگردد.

بایدن، پنج‌شنبه، 28 اکتبر، تحولات روزهای اخیر در سودان را شکستی خطرناک توصیف کرد و بر ضرورت آزادی بازداشت شدگان و بازگشت دولت تحت رهبری غیرنظامی به قدرت در این کشور تاکید کرد.

ساعاتی پیش از اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره تحولات سودان، شورای امنیت سازمان ملل ضمن ابراز نگرانی شدید درباره تحولات سودان، با اجماع خواستار بازگشت دولت تحت رهبری غیرنظامیان به قدرت در سودان شد.

نمایندگان کشورهای عضو شورای امنیت پس از مذاکرات طاقت‌فرسایی درباره تحولات سودان که روزها به طول انجامید، درباره پیش‌نویس بیانیه‌ای که بریتانیا ارائه داده و روسیه تلاش می‌کرد از شدت محتوای آن بکاهد، به توافق رسیدند تا گفت‌وگوها میان طرف‌های سودانی «بدون پیش‌شرط‌هایی» از سر گرفته و بازداشت شدگان «فورا آزاد» شوند. همچنین در این بیانیه خواسته شده به «حق تجمع مسالمت‌آمیز» احترام گذاشته شود.

از سویی علی الصادق، سرپرست وزارت خارجه سودان که به تازگی از سوی عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان منصوب شده است، پنج‌شنبه تاکید کرد که اختلافات میان نظامیان و غیرنظامیان به تهدیدی علیه امنیت ملی سودان تبدیل شده است.

الصادق طی دیدار با سفرای خارجی در خارطوم افزود که تحرک نیروهای مسلح با هدف تصحیح روند و تضمین اجرای انتقال سیاسی انجام شده است.

سرپرست وزارت خارجه سودان همچنین تاکید کرد که قصدی برای ادامه بقای نظامیان در قدرت وجود ندارد.

او در این‌باره توضیح داد که تلاش‌ها و میانجی‌گری‌هایی با هدف بازگرداندن شرکا به میز گفت‌وگوها در حال انجام است و قصدی برای ادامه حضور نظامیان در قدرت وجود ندارد.

این در حالی است که تظاهرکنندگان سودانی برای چهارمین روز متوالی به اعتراضات خود علیه تصمیم‌های اخیر ارتشبد عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان ادامه می‌دهند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، معترضان غیرنظامی سودانی پنج‌شنبه در شهرک بوری خارطوم، پایتخت این کشور برای ایجاد موانعی در خیابان‌ها تلاش می‌کردند که نیروهای امنیتی برای ممانعت از این کار و متفرق کردن معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کردند.

عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش و رئیس شورای حاکمیت سودان دوشنبه دستور انحلال شورای حاکمیت و دولت سودان را صادر و در این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد. به دنبال انحلال دولت، عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان نیز برای مدتی حبس خانگی شد اما پس از آن تحت فشارهای بین‌المللی آزاد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید