آیا اسرائیل عامل حمله سایبری به شبکه سوخت ایران است؟

مهاجمان قصد ندارند به حملات در سوریه بسنده کنند یا منتظر بمانند تا آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را نهایی کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

همچنانکه روزنامه‌نگاران، مقامات سیاسی و نظامی اسرائیل تحلیل‌هایی از حمله سایبری سه‌شنبه به شبکه پمپ بنزین‌های ایران ارائه می‌دهند، شواهد فزاینده‌ای مبنی بر اینکه ممکن است اسرائیل عامل این حمله بوده، و حملات بیشتری علیه ایران در راه باشد، مشاهده می‌شود.

در آستانه دومین سالگرد سرکوب خونین اعتراضات آبان‌ 98، جایگاه‌های عرضه سوخت در سراسر ایران هدف حمله سایبری قرار گرفت. همزمان تصاویری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد که بر روی بیلبوردهای دیجیتال در اصفهان عبارت «خامنه‌ای بنزین ما کو؟» نوشته شده بود.

به گزارش «رادار اسرائیل»، چهارشنبه، 27 اکتبر 2021، نیر وری، روزنامه‌نگار نظامی در وبلاگ خود «اینتلی‌ تایمز» نوشت: «این عملیات به مقامات ایران نشان داد که این تنها شروع یک حمله سایبری با قدرت ایجاد اختلال‌های بیشتر در این کشور است. کسانی که پشت این حمله بودند، توانایی خود برای آسیب‌رسانی استراتژیک گسترده را به نمایش گذاشتند.»

عاموس یادلین، ژنرال بازنشسته و رئیس سابق اطلاعات ارتش اسرائیل، در توییتر نوشت: «شبکه سوخت ایران در یک عملیات سایبری گسترده و چشمگیر فلج شد. هنوز زود است که بگوییم آیا این حمله اقدامات ایران در خاورمیانه را محدود می‌کند یا باعث تشدید تنش می‌شود.»

یوسی یهوشوا، گزارشگر امور نظامی هم گفت این حمله سایبری نشان می‌دهد که «کسی» تصمیم گرفت در پاسخ به اقدامات تهاجمی تهران، به ایرانی‌ها صدمه بزند. او با اشاره‌ای واضح به انجام این عملیات توسط اسرائیل، نوشت که «مهاجمان قصد ندارند به حملات در سوریه بسنده کنند یا منتظر بمانند تا آمریکا توافق هسته‌ای با ایران را نهایی کند.»

قابل ذکر است که ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه طی مراسمی در بخش سایبری خود، که در حضور افسران ارشد از جمله رئیس ستاد ارتش برگزار شد، از توانایی‌های «جنگجویان سایبری» خود استقبال کرد. همزمان با حمله سایبری به ایران، ارتش اسرائیل مقاله‌ای در این باره در توییتر منتشر کرد.

به گفته «رادار اسرائیل»، گزارشی که در اوایل اکتبر ارائه شد حاکی از آن بود که اسرائیل در ماه‌های آینده اقدامات نظامی و مخفیانه خود علیه محور ایران را تشدید خواهد کرد. اکنون به نظر می‌رسد که ارتش و سرویس‌های امنیتی اسرائیل تلاش‌های خود را در سوریه و در جبهه سایبری افزایش داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید