احضار سفرای لبنان در کشورهای سعودی، امارات، کویت و بحرین

کشورهای خلیجی اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان را به شدت محکوم کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشورهای خلیجی سعودی، امارات، بحرین و کویت ضمن محکوم کردن شدید اظهارات جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان درباره یمن، سفرای لبنان در این کشورها را در واکنش به این اظهارات احضار کردند.

وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی چهارشنبه، 27 اکتبر، سفیر لبنان در ریاض را احضار و یادداشت اعتراض رسمی خود علیه اظهارات جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان را تسلیم او کرد.

وزارت خارجه سعودی ضمن ابراز تاسف درباره محتوای توهین‌آمیز در اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان علیه پادشاهی عربی سعودی و کشورهای ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، آن را «جانبداری آشکار» از گروه شبه‌نظامی حوثی عنوان کرد.

این وزارتخانه تاکید کرد که اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان در تضاد با ساده‌ترین عرف‌های سیاسی است و با روابط تاریخی بین دو ملت منسجم نیست.

پیش از این نایف الحجرف، دبیرکل شورای همکاری خلیجی ضمن اعلام مخالفت کامل خود با اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان آن را ناشی از «فهم‌نادرست و قشری‌نگری» در ارتباط با تحولات یمن دانست.

یوسف بن احمد العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی ضمن محکوم کردن اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان و مخالفت با آن، تاکید کرد این‌ گونه اظهارات «رفتاری غیرمسئولانه و نابخردانه نسبت به منافع مردم یمن است.»
امارات متحده عربی نیز ضمن محکوم کردن اظهارات «توهین‌آمیز و جانبدارانه» وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، سفیر این کشور در ابوظبی را در اعتراض به آن احضار کرد.

امارات متحده عربی اظهارات جورج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان درباره مساله یمن را «یاوه‌گویی و در تضاد با عرف‌های سیاسی» دانسته و این‌گونه اظهارات را باعث دور شدن فزاینده لبنان از کشورهای عربی عنوان کرد.

پادشاهی بحرین نیز در اعتراض به اظهارات وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، سفیر این کشور در منامه را احضار کرد. وزارت خارجه بحرین با احضار سفیر لبنان در منامه نامه اعتراض خود علیه این اظهارات توهین‌آمیز را به او تسلیم کرد.

پیش از آن وزارت خارجه کویت ضمن احضار هادی هشام، کاردار سفارت لبنان در این کشور در بیانیه‌ای ضمن محکومیت شدید اظهارات قرداحی آن را «باطل» عنوان کرده و مخالفت کامل و مراتب اعتراض شدید خود به این اظهارات را به کاردار لبنان ابلاغ کرد.

از سویی نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان چهارشنبه پس از دیدار با میشل عون، رئیس جمهوری این کشور بر پافشاری کشورش برای برقراری «بهترین روابط» با کشورهای عربی و خلیجی تاکید کرد.

حساب ریاست جمهوری لبنان در توییتر به نقل از میقاتی نوشت:« از نزاع‌ها دوری کرده و خواهان بهترین روابط با آنها (کشورهای عربی و خلیجی) هستیم، و رئیس عون از من خواست تا بر این موضع تاکید کنم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید