نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره سودان پشت درهای بسته

آمریکا از مقامات سودان خواست فورا و بدون تعیین شرط و شروطی وضعیت را به پیش از بحران کنونی بازگردانند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است امروز سه‌شنبه برای بررسی شرایط کنونی سودان نشستی پشت درهای بسته تشکیل دهد.

منابع دیپلماتیک سه‌شنبه، 26 اکتبر، به «العربیه» گفتند که بریتانیا، ایرلند، نروژ، آمریکا، استونی و فرانسه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت برای بحث و بررسی تحولات جاری در سودان شدند.

ایالات متحده آمریکا دوشنبه از مقامات سودان خواست فورا و بی قید و شرط وضعیت را به پیش از بحران کنونی بازگردانند.

آمریکا و سودان
آمریکا و سودان

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا ضمن رد پیشنهاد دولت انتقالی سودان در مورد شرایط کنونی این کشور، گفت که دولت بایدن به همراه شرکا به دنبال یک رویکرد مشترک دیپلماتیک برای حل بحران کنونی با هدف جلوگیری از بی‌ثباتی در سودان و کل منطقه هستند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا پیشتر اعلام کرد که ایالت متحده پس از حوادث اخیر مبلغ 700 میلیون دلار کمک به سودان را به حالت تعلیق در آورده است. پرایس گفت که این مبلغ برای کمک و پشتیبانی از تحول دموکراتیک در سودان تخصیص داده شده بود.

عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان دوشنبه اعلام کرد که شورای حاکمیت و شورای وزیران این کشور منحل شده و برخی از مفاد قانون اساسی این کشور نیز به حالت تعلیق درآمده است.

عبدالفتاح البرهان
عبدالفتاح البرهان

به‌رغم این اقدامات، برهان بر التزام به دیگر مفاد قانون اساسی و توافقنامه صلح جوبا تاکید کرد.

او در یک سخنرانی تلویزیونی تصریح کرد که ارتش برای حمایت از انقلاب و کشور این اقدام را انجام داده است و قول داد هر چه زودتر دولت جدید تشکیل شود.

او در این سخنرانی عنوان کرد که «مردم سودان، حاکمیت یک نفره را نپذیرفته» و نیروهای مسلح برای حفاظت از انقلاب جوانان وظیفه خود را انجام دادند.

سودان صبح دوشنبه شاهد بازداشت جمعی از وزرا و رهبران سیاسی از جمله یاسر عرمان، از رهبران جریان «آزادی و تغییر» و فیصل محمد صالح، دستیار رسانه‌ای نخست‌وزیر سودان بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید