آمریکا: حمله به پایگاه «التنف» توسط پهپادهای ایرانی صورت گرفته است

پایگاه «التنف» هفته گذشته مورد حمله 5 پهپاد انفجاری قرار گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مقامات وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا در «پنتاگون» خبر دادند که ایران با تأمین تجهیزات و طراحی برنامه‌ریزی، عامل اصلی حمله پهپادی به پایگاه التنف، محل استقرار نظامیان آمریکایی و نیروهای ائتلاف ضد «داعش» در سوریه است.

این مقامات که نخواستند نامشان فاش شود، دوشنبه، 25 اکتبر، به خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گفتند که حمله هفته گذشته علیه پایگاه التنف، توسط هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی صورت گرفته اما مبدأ پرواز این پهپادها خاک ایران نبوده و تهران «اجرای این حملات» را تسهیل کرده است.

حمله‌ پیچیده

پایگاه «التنف»، شامگاه چهارشنبه 20 اکتبر، مورد حمله 5 پهپاد انفجاری قرار گرفت.

به گزارش سازمان «دیدبان حقوق بشر سوریه»، پایگاه التنف که در نزدیکی مقر فرماندهی نیروهای ائتلاف ضد داعش قرار دارد، بعدازظهر چهارشنبه را در حالت آماده‌باش کامل سپری کرد.

بنا به گزارش منابع خبری پس از اطلاع مقامات پایگاه از احتمال حمله قریب الوقوع، نیروهای ائتلاف به جابجایی خودروهای نظامی و اسلحه موجود در پایگاه پرداختند.

بیل اوربان، سخنگوی «سنتکام»، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، ضمن تایید وقوع این حادثه، اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در این پایگاه آسیبی ندیده‌اند.

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، در پاسخ به سوالی مبنی بر گزارش «آسوشیتدپرس» جزئیاتی ارائه نداد اما گفت این یک حمله پیچیده، هماهنگ‌شده و عامدانه بوده است. او خاطر نشان کرد که ایالات متحده پیش‌تر شاهد حملات مشابهی از سوی شبه‌نظامیان وابسته به ایران بوده است.

کربی با اشاره به لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، گفت: «حفاظت و امنیت نیروهای ما در خارج از کشور همچنان یکی از دغدغه‌های اصلی وزیر است؛ و اگر قرار باشد واکنشی وجود داشته باشد، در یک زمان و مکان مشخص خواهد بود. روشی که ما برای واکنش انتخاب می‌کنیم، و طبیعتا زمان و مکان آن را پیشتر اعلام نخواهیم کرد.»

«واشینگتن‌پست»، پیش‌تر در گزارشی نوشته بود که این حمله‌ پهپادی ممکن است پاسخی از طرف نیروهای نیابتی ایران در منطقه، در واکنش به شکست خود در انتخابات پارلمانی عراق باشد.

این روزنامه، جمعه، 22 اکتبر، در گزارش خود نوشت: «در 15 سال اول جنگ ایالات متحده علیه تروریسم، پهپادها یکی از بزرگترین مزیت‌های برتری نظامی آمریکا در حملات مرگبار بود. اما اوضاع در سال‌های پایانی دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، رئیس جمهوری اسبق آمریکا تغییر کرد.»

این روزنامه نوشت، جدیدترین نمونه‌ افزایش استفاده از پهپادهای کم‌هزینه ایرانی، حمله به پایگاه آمریکایی «التنف» در صحرای سوریه است.

پاسخ احتمالی آمریکا

بیل اوربان پیش‌تر تاکید کرده بود که آمریکا در زمان و مکان مناسب به این حمله پاسخ خواهد داد اما جان کربی، زمان پاسخ آمریکا به این حملات را اعلام نکرد.

کربی همچنین از ارائه جزئیات در مورد نوع مهمات مورد استفاده در این حمله و احتمال دریافت هشدار، پیش از حمله، توسط نیروهای آمریکا خودداری کرد.

پایگاه «التنف» که در سال 2016 تاسیس شد، نقش مهمی در جنگ علیه «داعش» ایفا می‌کند. این پایگاه که در استان حمص و در نزدیکی مرز عراق و اردن قرار دارد، محل آموزش نیروهای سوریه‌ای مخالف رژیم بشار اسد توسط نیروهای آمریکایی و «ائتلاف ضد داعش» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید