یک فرمانده ارتش سودان: به زودی حکومتی غیرنظامی و تکنوکرات تشکیل خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال بازداشت‌ گسترده شماری از وزرا و مقامات دولت عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان، ژنرال حنفی عبدالله، از فرماندهان ارتش سودان اعلام کرد که به زودی حکومتی غیرنظامی و تکنوکرات در این کشور تشکیل خواهد شد.

حنفی عبدالله، دوشنبه، 25 اکتبر، در مصاحبه با «العربیه» عنوان کرد بازداشت‌های صورت‌ گرفته در چارچوب تصحیح مسیر دموکراتیک در این کشور است.

او در ادامه افزود، این اقدامات نظامی و بازداشت‌ها، کسانی را که در اجرای سند قانون اساسی ممانعت ایجاد می‌کردند، مورد هدف قرار داده است.

«وضعیت فوق‌العاده»

منابع محلی به «العربیه» گفته‌اند که عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان، امروز سخنرانی خواهد کرد و احتمالا «وضعیت فوق‌العاده» در کشور اعلام خواهد شد.

بر اساس این منابع، البرهان احتمالا سند قانون اساسی را، تا زمانی که اوضاع کشور آرام شود، به حالت تعلیق خواهد در آورد.

به دنبال بازداشت شماری از وزرای دولت سودان، برخی نیروهای نظامی ناشناس، خانه عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر این کشور را محاصره کرده و او را پس از بازداشت، به مکانی نامعلوم منتقل کردند.

بر اساس گزارش‌های مخابره شده به «العربیه»، شماری از پل‌ها و راه‌های ارتباطی در خارطوم مسدود شده و اینترنت و دیگر خدمات تلفن‌همراه نیز قطع شده است.

تصاویر منتشرشده اولیه از پایتخت سودان، نشان‌دهنده خشم معترضان و شعله‌ور شدن آتش در خیابان‌های این شهر است.

فراخوان تظاهرات

به دنبال این تحولات، شماری از شهروندان سودانی با انتشار فراخوان‌هایی در «فیس‌بوک» مردم را به حضور در خیابان‌ها و حمایت از دولت مدنی این کشور دعوت کردند.

در این فراخوان ذکر شده است، عده‌‎ای با استفاده از اقدامات نظامی در تلاش‌اند که کنترل کشور را به دست گرفته و از همین جهت، این فراخوان از شهروندان سودانی در تمام شهرها خواسته تا برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب و مقابله با هر گونه کودتا، به خیابان‌ها آمده و اعتراض خود را نشان دهند.

روابط بین حاکمیت مدنی و نهاد نظامی در این کشور، پس از کودتای نافرجام سپتامبر گذشته، دارای تنش شدیدی بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید