ولی‌عهد سعودی در اجلاس خاورمیانه سبز از راه‌اندازی برنامه‌ها و مراکز منطقه‌ای خبر داد

محمد بن سلمان از ارائه دو طرح برای مقابله با تغییرات اقلیمی به ارزش 39 میلیارد ریال سعودی خبر داد که ریاض به میزان 15 درصد در آنها مشارکت خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

اجلاس خاورمیانه سبز، به ریاست شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد پادشاهی عربی سعودی و با حضور رهبران، روسا و نمایندگان کشورهای شرکت کننده، برگزار شد.

ولی‌عهد سعودی در افتتاحیه اجلاس خاورمیانه سبز که دوشنبه، 25 اکتبر2021، در ریاض، پایتخت سعودی برگزار شد، تشکیل پلتفرم همکاری برای تطبیق مفهوم اقتصاد دورانی کربن را اعلام کرد.

ولی‌عهد سعودی طی سخنرانی خود در آغاز اجلاس خاورمیانه سبز با اشاره به ارائه دو طرح برای مقابله با تغییرات اقلیمی به ارزش 39 میلیارد ریال سعودی، گفت کشورش به میزان 15 درصد در این طرح‌ها مشارکت می‌کند.

او علاوه بر اعلام تاسیس برنامه منطقه‌ای بارورسازی ابرها، تشکیل مرکز منطقه‌ای توسعه پایدار منابع آبزی، ایجاد سامانه منطقه‌ای هشدار سریع درباره توفان‌ها در منطقه، از تاسیس موسسه طرح سبز به عنوان موسسه‌ای غیرانتفاعی برای حمایت از فعالیت‌های آتی اجلاس خبر داد.

ولی‌عهد سعودی ضمن تاکید بر اهمیت ایجاد سامانه همکاری برای تطبیق مفهوم اقتصاد دورانی کربن به ضرورت و حتمی بودن تعامل با شکاف‌های موجود در سامانه مقابله با تغییرات اقلیمی در منطقه اشاره کرد.

محمد بن سلمان طی سخنرانی خود در اجلاس خاورمیانه سبز گفت:« در این اجلاس گردهم آمده‌ایم تا تلاش‌ها را برای حفظ محیط‌ زیست و مقابله با تغییرات اقلیمی و ایجاد نقشه‌راهی برای کاستن از گازهای گلخانه‌ای در منطقه به میزان بیش از 10 درصد از تلاش‌های جهانی هماهنگ کنیم و در این راستا طبق برنامه‌ای که بزرگترین برنامه درختکاری در جهان به شمار می‌رود، 50 میلیارد درخت در منطقه خواهیم کاشت که 5 درصد از میزان درختکاری در جهان را تشکیل می‌دهد. امروز در این اجلاس در صدد آن هستیم که در همکاری با همدیگر نقشه‌راه منطقه‌ای را ایجاد کنیم و اقداماتی روشمند را برای تحقق این اهداف بلند‌پروازانه، اتخاذ کنیم.»

او گفت که «پادشاهی عربی سعودی بر این باور است که منابع انرژی سنتی مهمترین ابزار برای ایجاد تحول در کشورهای منطقه و جهان از اقتصادهای سنتی به اقتصادهایی پویا در جهان بوده است و انگیزه و نیروی محرکه اصلی به سوی سریع‌ترین رشد اقتصادی بوده که بشریت تا کنون تجربه کرده است.»

سامانه اقتصاد دورانی کربن

محمد بن سلمان گفت: «امروز ما با ایمان به این‌که پیامدهای تغییرات اقلیمی به محیط زیست محدود نمی‌شود بلکه شامل امنیت و اقتصاد می‌شود، دوران سبز جدیدی را برای منطقه آغاز می‌کنیم و آن را با هم رهبری کرده و ثمره‌های آن را خواهیم چید. با این وجود نیز آگاهیم که تغییرات اقلیمی فرصتی اقتصادی برای افراد و بخش‌های خصوصی است که طرح خاورمیانه سبز آن را تشویق کرده تا به اشتغال‌زایی و تقویت ابتکارها در منطقه منجر شود.»

او گفت:« شکاف‌هایی در ساختار فعالیت‌ها برای مقابله با تغییرات اقلیمی در منطقه وجود دارد و می‌توانیم با هماهنگی تلاش‌های منطقه‌ای، تبادل تجربیات و فناوری‌ها دستاوردهای سریعی را در چارچوب طرح‌هایمان محقق کنیم.»

او گفت که برای محقق کردن این اهداف پادشاهی عربی سعودی ایجاد سامانه همکاری برای تطبیق مفهوم اقتصاد دورانی کربن، تاسیس مرکز منطقه‌ای تغییرات اقلیمی، ایجاد مجتمع منطقه‌ای برای جداسازی کربن، کاربرد و ذخیره آن و همچنین تاسیس سامانه هشدار سریع درباره توفان‌ها، تاسیس مرکز منطقه‌ای توسعه پایدار منابع آبزی و ایجاد برنامه منطقه‌ای بارورسازی ابرها را اعلام کرده که این مرکزها و برنامه‌ها نقش بزرگی را در فراهم ساختن زیرساخت‌ها برای حفاظت از محیط زیست و کاهش گازهای گلخانه‌ای و همچنین بالا بردن سطح هماهنگی منطقه‌ای ایفا می‌کنند.

شاهزاده محمد بن سلمان توضیح داد که پادشاهی سعودی برای تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری جهت راهکارهایی برای فناوری‌های اقتصاد دورانی کربن در منطقه اقدام خواهد کرد و طرحی جهانی که در ارائه راهکارهایی برای سوخت‌های پاک جهت فراهم ساختن غذا برای بیش از 750 میلیون نفر در جهان نقش دارد ارائه می‌کند که ارزش کل سرمایه‌گذاری در این دو طرح نزدیک به 39 میلیارد ریال سعودی است و سعودی در همکاری با کشورها و صندوق‌های توسعه منطقه‌ای و بین‌المللی جهت ایجاد راهکارهایی برای تامین مالی و اجرای این طرح‌ها اقدام می‌کند.

موسسه غیرانتفاعی طرح سبز

ولی‌عهد سعودی در راستای بالا بردن سطح هماهنگی‌ها از تاسیس موسسه طرح سبز به عنوان موسسه‌ای غیرانتفاعی برای حمایت از فعالیت‌های این اجلاس خبر داد.

در همین راستا شیخ مشعل الاحمد الصباح، ولی‌عهد کویت حمایت کشورش از تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با تغییرات اقلیمی را ابراز داشت. او همچنین هشدار داد که ادامه تغییرات اقلیمی به وقوع بسیاری از فاجعه‌ها منجر می‌شود.

حسین بن عبدالله دوم، ولی‌عهد اردن نیز گفت:« در طرح‌های سبزی که سعودی ارائه داده امید را می‌بینیم. باید ساختارهای آموزشی را در راستای مقابله با تغییرات اقلیمی توسعه دهیم.»

ایمن بن عبدالرحمن، نخست وزیر الجزایر نیز گفت کشورش «از طرح‌های سعودی برای ایجاد دیدگاهی مشترک برای مقابله با تغییرات اقلیمی حمایت می‌کند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید