انحلال شورای حاکمیت و شورای وزیران در سودان؛ اعلام وضعیت اضطراری

تصاویر منتشرشده از پایتخت سودان، نشان‌دهنده خشم معترضان و شعله‌ور شدن آتش در خیابان‌های این شهر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان اعلام کرد که شورای حاکمیت و شورای وزیران این کشور منحل شده و برخی از مفاد قانون اساسی این کشور نیز به حالت تعلیق درآمده است.

البرهان در سخنرانی خود، دوشنبه، 25 اکتبر، با اعلام «وضعیت اضطراری» در سراسر سودان گفت، نیروهای مسلح در مسیر گذار دموکراتیک قرار دارند.

او با تأکید بر فراهم کردن مقدمات برگزاری انتخابات، در این زمینه افزود: «برای رسیدن به دولت منتخب، مرحله انتقالی را ادامه می‌دهیم.»

عبدالفتاح البرهان با اشاره به «کودتای» نیروهای مسلح گفت، برخی نیروهای سیاسی مردم را به «آشوب‌گری» تشویق می‌کردند. او دلیل این «کودتا» را حفاظت از سودان در برابر این «آشوب‌ها» دانست.

او در این سخنرانی عنوان کرد که «مردم سودان، حاکمیت یک نفره را نپذیرفته» و نیروهای مسلح برای حفاظت از انقلاب جوانان وظیفه خود را انجام دادند.

به دنبال بازداشت شماری از وزرای دولت سودان، برخی از نیروهای نظامی ناشناس، دوشنبه 25 اکتبر، خانه عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر این کشور را محاصره کرده و او را تحت بازداشت خانگی قرار دادند.

آدم حریکه، مدیر دفتر عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سودان اعلام کرد که در پی بازدید صبح امروز او از خانه حمدوک متوجه شده است که نخست‌وزیر و همسرش به مکانی نامعلوم منتقل شده‌اند.

 عبدالله حمدوک
عبدالله حمدوک

حریکه در ادامه افزود که این «کودتا» به‌رغم توافق شب گذشته بین حمدوک و عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان، صبح دوشنبه، 25 اکتبر، رخ داده است.

بر اساس بیانیه «وزارت اطلاع‌رسانی»، حمدوک پس از خودداری از تن‌دادن به درخواست‌های «کودتاگران» به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

این بیانیه که در فیس‌بوک منتشر شده، عنوان کرده است حمدوک خواهان حضور صلح‌آمیز مردم در خیابان‌ها و دفاع از «انقلاب مردمی» سودان است.

شعله‌ور شدن آتش خشم در خارطوم

تصاویر منتشرشده اولیه از پایتخت سودان، نشان‌دهنده خشم معترضان و شعله‌ور شدن آتش در خیابان‌های این شهر است.

بر اساس گزارش‌های رسیده به «العربیه»، شماری از پل‌ها و مناطقی مانند «الکلاله»، «جبره» و خیابان «الستین» در خارطوم مسدود شده و اینترنت و دیگر خدمات تلفن‌همراه نیز قطع شده است.

منابع «العربیه» در این زمینه گفته‌اند، هزاران تن از معترضان با عبور از پل «امدرمان» به سوی خارطوم حرکت کرده‌اند تا با پیوستن به دیگر معترضان از آن‌ها حمایت کنند. تعدادی از معترضان در شرق نیل به پل «المنشیه» یورش برده و حرکت خود را به سوی پایتخت سودان آغاز کرده‌اند.

بر اساس گزارش «وزارت اطلاع‌رسانی» سودان، نیروهای مسلح این کشور در مقابل ساختمان ستاد ارتش، به سمت معترضان شلیک کرده و به گفته «کمیته پزشکان سودان» 12 نفر در این حادثه مجروح شدند.

فراخوان تظاهرات

به دنبال این تحولات، شماری از شهروندان سودانی با انتشار فراخوان‌هایی در فیس‌بوک مردم را به حضور در خیابان‌ها و حمایت از دولت مدنی این کشور دعوت کردند.

در این فراخوان ذکر شده است، عده‌‎ای با استفاده از اقدامات نظامی در تلاش‌اند که کنترل کشور را به دست گرفته و از همین جهت، این فراخوان از شهروندان سودانی در تمام شهرها خواسته تا برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب و مقابله با هر گونه کودتا، به خیابان‌ها آمده و اعتراض خود را نشان دهند.

شایان ذکر است این بازداشت‌های گسترده در خارطوم، پس از آن صورت می‌گیرد که جفری فلتمن، فرستاده آمریکا به «شاخ آفریقا»، جلسه‌ای با حضور عبدالله حمدوک و عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان داشته است.

در این جلسه، پیشنهادات این فرستاده آمریکایی ارائه شده و بر لزوم حل اختلاف‌ها از طریق گفت‌وگو و حفاظت از دموکراسی تأکید شده است.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، در این جلسه که شامگاه یک‌شنبه، ساعاتی پیش از این بازداشت‌ها برگزار شد، حمدوک از البرهان خواسته تا برای پاسخ به پیشنهادات وی، تا پایان ماه جاری صبر کند.

بر اساس این گزارش، فلتمن بر لزوم اصلاح همزمان شورای وزیران و شورای حاکمیت تأکید کرده و مقامات سودانی در این مورد تا ساعاتی از شب به بحث و گفت‌وگو نشستند.

فلتمن همچنین از دولت سودان خواست تا کمیسیون‌ها و شورای قانون‌گذاری را تا 15 نوامبر تشکیل دهد.

البرهان نیز در این نشست، از اهمیت واگذاری ریاست شورای حاکمیت به نهاد مدنی تا ژوئیه سال آینده خبر داد.

واکنش‌های بین‌المللی

دفتر سازمان ملل متحد در این کشور، از آن‌چه که «کودتای ادامه‌دار و تضعیف گذار دموکراتیک» نامیده بود به شدت انتقاد کرد.

جفری فلتمن، فرستاده آمریکا به «شاخ آفریقا» نیز عنوان کرد، ایالات متحده به شدت نگران گزارش‌های رسیده در مورد کنترل ارتش بر این کشور است. او تاکید کرد که بازداشت‌های روز دوشنبه، ناقض سند قانون اساسی در این کشور است.

فلتمن افزود، هر گونه تغییر خشونت‌آمیز در دولت انتقالی، حمایت آمریکا از سودان را تضعیف می‌کند.

خبرگزاری «رویترز» نیز خبر داد که موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، در بیانیه‌ای خواستار آزادی رهبران سیاسی در سودان شده است. او گفت، رایزنی‌ها بین ارتش و نهاد غیرنظامی دولت انتقالی می‌باید ادامه پیدا کند.

اتحادیه اروپا نیز به نوبه خود نگرانی خود را از تحولات این کشور ابراز کرد. جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، در توییتی از تمام طرف‌های ذی‌نفع و شرکای منطقه‌ای سودان خواست تا به مسیر دوران گذار بازگردند.

رابرت فی‌ودر، نماینده ویژه بریتانیا در امور سودان و سودان جنوبی نیز نگرانی شدید کشورش را از بازداشت اعضای غیرنظامی دولت سودان ابراز کرد و گفت چنین اقدامی، «خیانت به انقلاب، دوران گذار و مردم سودان» است.

آلمان و فرانسه نیز وقوع کودتا در این کشور را محکوم کرده و خواستار توقف فوری آن شدند.

روابط بین حاکمیت مدنی و نهاد نظامی در این کشور، پس از کودتای نافرجام سپتامبر گذشته، دارای تنش شدیدی بوده است.

دو طرف از آن زمان، همدیگر را مسئول بحران‌های اقتصادی، معیشتی و سیاسی در کشور می‌دانند.

این انتقادها نسبت به همدیگر، در روزهای گذشته و پس از طرح حمدوک، مبنی بر لزوم گفت‌وگو بین دو طرف، کاهش یافته بود.

تنش‌ها در سودان، کشوری که قدرت بین دو نهاد مدنی و نظامی تقسیم شده، در هفته‌های گذشته به اوج خود رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید