سعودی خواستار حفظ آرامش و عدم تنش‌ در سودان شد

ریاض ضمن تاکید بر ادامه حمایت از خارطوم، طرف‌های سیاسی سودانی را به حفظ وحدت و محافظت از دستاوردهای سیاسی و اقتصادی و همچنین برقراری ثبات و امنیت در این کشور فراخواند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه پادشاهی عربی سعودی خواستار آرامش، تنش‌زدایی و حفظ دستاوردهای سیاسی و اقتصادی در سودان شد.

به گزارش خبرگزاری سعودی (واس)، این وزارتخانه دوشنبه، 25 اکتبر، در بیانیه‌ای تصریح کرد که سعودی با نگرانی و اهتمام زیاد وقایع کنونی در سودان را دنبال کرده و به اهمیت حفظ خویشتنداری و آرامش دعوت می‌کند.

وزارت خارجه سعودی همچنین از طرف‌های سیاسی سودانی خواست از همه دستاوردهای سیاسی و اقتصادی این کشور محافظت کنند.

این وزارتخانه همچنین خواستار آن شد تا از هر آنچه وحدت در میان همه ساختارهای سیاسی سودان را حفظ کند، محافظت شود.

وزارت خارجه سعودی در پایان بر ادامه همبستگی ریاض با مردم سودان و حمایت از هر اقدامی که به امنیت، ثبات، رشد و رفاه این کشور می‌انجامد، تاکید کرد.
بیانیه وزارت خارجه سعودی پس از آن صادر شد که خارطوم، پایتخت سودان امروز صحنه تحولات سیاسی جدیدی شد.

این تحولات با بازداشت عبدالله حمدوک، نخست وزیر دولت انتقالی توسط ارتش آغاز شد.

عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان اعلام کرد که شورای حاکمیت و شورای وزیران این کشور منحل شده و برخی از مفاد قانون اساسی این کشور نیز به حالت تعلیق درآمده است.

البرهان دوشنبه، 25 اکتبر، در سخنرانی خود، با اعلام «وضعیت اضطراری» در سراسر سودان گفت، نیروهای مسلح در مسیر گذار دموکراتیک قرار دارند.

او با تأکید بر فراهم کردن مقدمات برگزاری انتخابات، در این زمینه افزود: «برای رسیدن به دولت منتخب، مرحله انتقالی را ادامه می‌دهیم.»

عبدالفتاح البرهان با اشاره به «کودتای» نیروهای مسلح گفت، برخی نیروهای سیاسی مردم را به «آشوب‌گری» تشویق می‌کردند. او دلیل این «کودتا» را حفاظت از سودان در برابر این «آشوب‌ها» دانست.

او در این سخنرانی عنوان کرد که «مردم سودان، حاکمیت یک نفره را نپذیرفته» و نیروهای مسلح برای حفاظت از انقلاب جوانان وظیفه خود را انجام دادند.

واکنش‌های بین‌المللی به بازداشت عبدالله حمدوک

در همین راستا امارات متحده عربی اعلام کرد که از نزدیک تحولات سودان را دنبال می‌کند و به ثبات و پرهیز از تنش دعوت می‌کند.

کشور کویت نیز در واکنش به تحولات سودان اعلام کرد «با نگرانی تحولات اوضاع در سودان را دنبال می‌کنیم و همه طرف‌ها را به حکمت‌ورزی، پرهیز از تنش و محافظت از دستاوردهای سیاسی و اقتصادی سودان دعوت می‌کنیم.»

از سویی وزارت خارجه آمریکا در واکنش به تحولات سودان، ضمن دعوت برای آزادی رهبران سیاسی بازداشت شده، بخشی از کمک‌ها به سودان از منبع کمک‌های فوق‌العاده اختصاص داده شده به خارطوم که بالغ بر 700 میلیون دلار است را به حالت تعلیق درآورد.

دفتر سازمان ملل متحد در سودان، از آن‌چه که «کودتای ادامه‌دار و تضعیف گذار دموکراتیک» نامیده بود به شدت انتقاد کرد.

جفری فلتمن، فرستاده آمریکا به «شاخ آفریقا» نیز عنوان کرد، ایالات متحده به شدت نگران گزارش‌های رسیده در مورد کنترل ارتش بر این کشور است. او تاکید کرد که بازداشت‌های روز دوشنبه، ناقض سند قانون اساسی در این کشور است.

فلتمن افزود، هر گونه تغییر خشونت‌آمیز در دولت انتقالی، حمایت آمریکا از سودان را تضعیف می‌کند.

خبرگزاری «رویترز» نیز خبر داد که موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، در بیانیه‌ای خواستار آزادی رهبران سیاسی در سودان شده است. او گفت، رایزنی‌ها بین ارتش و نهاد غیرنظامی دولت انتقالی می‌باید ادامه پیدا کند.

اتحادیه اروپا نیز به نوبه خود نگرانی خود را از تحولات این کشور ابراز کرد. جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه، در توییتی از تمام طرف‌های ذی‌نفع و شرکای منطقه‌ای سودان خواست تا به مسیر دوران گذار بازگردند.

رابرت فی‌ودر، نماینده ویژه بریتانیا در امور سودان و سودان جنوبی نیز نگرانی شدید کشورش را از بازداشت اعضای غیرنظامی دولت سودان ابراز کرد و گفت چنین اقدامی، «خیانت به انقلاب، دوران گذار و مردم سودان» است.

آلمان و فرانسه نیز وقوع کودتا در این کشور را محکوم کرده و خواستار توقف فوری آن شدند.

روابط بین حاکمیت مدنی و نهاد نظامی در این کشور، پس از کودتای نافرجام سپتامبر گذشته، شاهد تنش شدیدی بوده است.

دو طرف از آن زمان، همدیگر را مسئول بحران‌های اقتصادی، معیشتی و سیاسی در کشور می‌دانند.

این انتقادها نسبت به همدیگر، در روزهای گذشته و پس از طرح حمدوک، مبنی بر لزوم گفت‌وگو بین دو طرف، کاهش یافته بود.

تنش‌ها در سودان، کشوری که قدرت بین دو نهاد مدنی و نظامی تقسیم شده، در هفته‌های گذشته به اوج خود رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید