رهبر برجسته اپوزیسیون ترکیه: اردوغان و اوباش‌ وابسته به او به‌زودی خواهند رفت

مخالفان سیاسی ترکیه می‌گویند اردوغان از سیاست خارجی به‌عنوان ابزاری برای توجیه ناکارآمدی در سیاست داخلی استفاده می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خلق، از احزاب اپوزیسیون ترکیه یک‌شنبه 24 اکتبر گفت که اردوغان به‌زودی از قدرت کنار خواهد رفت و اوباش‌ها، بی‌عدالتی و گرانی نیز با او خواهند رفت.

به گزارش روزنامه «زمان» چاپ ترکیه، قلیچدار تاکید کرد: «حزب ما در انتخابات آتی پیروز خواهد شد».

تهدید روز شنبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه به اخراج سفرای 10 کشور از جمله آمریکا که خواستار آزادی عثمان کاوالا، فعال مدنی زندانی در این کشور شده بودند، انتقادهای متعددی را علیه او برانگیخت.

احزاب سیاسی مخالف اردوغان از جمله رهبر حزب جمهوری خلق از او خواستند تا به‌جای اخراج سفیران کشورهای غربی، مشکلات واقعی ترکیه به‌ویژه بحران اقتصادی و کاهش ارزش لیره را حل کند.

رهبر حزب جمهوری خلق، همچنین با اشاره به این‌که اقتصاد ترکیه در شرایط نابسامانی قرار دارد، از دولت ترکیه خواست حداقل دستمزد را افزایش دهد.

او پیشتر در توییتی نوشت: «اردوغان با دستور اخراج سفیران 10 کشور غربی، ترکیه را به سمت سقوط هدایت می‌کند».

او همچنین افزود: «من صریحا اعلام می‌کنم که هدف او (اردوغان) دفاع از منافع ملی نیست، بلکه ایجاد شرایط خودساخته برای نابودی اقتصاد ترکیه است».

كمال قلیچدار اوغلو
كمال قلیچدار اوغلو

وی خطاب به اردوغان گفت: «به نیازهای مردم توجه کنید».

اخراج سفرا ربطی به کاوالا ندارد

احمد داوود اوغلو، رهبر حزب آینده و نخست‌وزیر سابق نیز با انتقاد از اقدام اردوغان تاکید کرد که اعلام اخراج 10 سفیر به عنوان عناصر «نامطلوب»، ربطی به کاوالا یا استقلال قوه قضائیه ندارد.

احمد داوود اغلو با اشاره به آزادی «اندرو برونسون» کشیش آمریکایی که به دنبال تماس دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا با اردوغان آزاد شد، گفت: «چرا وقتی آن کشورها خواستار حق دادرسی عادلانه و بی طرفانه به کاوالا می‌شوند، تلاش می‌کنید آنها را ساکت کنید».

احمد داود اوغلو
احمد داود اوغلو

بحران اقتصادی

یاووز آغیرالی اوغلو، معاون دبیرکل حزب مخالف «خوب» نیز با انتقاد از اظهارات اردوغان، از وی خواست تا به مشکلات اقتصادی ترکیه بپردازد.

او اظهار داشت: «اردوغان در تلاش است تا از مسائل سیاست خارجی به عنوان ابزاری برای سیاست داخلی استفاده کند تا اذهان عمومی را از بحران اقتصادی ناشی از هزینه‌های بالای زندگی منحرف کند».

در واکنش به فراخوان 10 کشور غربی برای رسیدگی عادلانه و فوری به پرونده یکی از فعالان اقتصادی مخالفت دولت آنکارا‌، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دستور داد سفرای این کشورها از کشورش اخراج شوند.

عثمان کاوالا
عثمان کاوالا

اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شنبه، 23 اکتبر به وزارت خارجه کشورش دستور داد تا سفیران برخی کشورهای غربی از جمله ایالات متحده، آلمان و فرانسه را به عنوان «عناصر نامطلوب» اخراج کند.

کشورهای کانادا، فرانسه، فنلاند، دانمارک، آلمان، هلند، نیوزلند، نروژ، سوئد و ایالات متحده آمریکا، دوشنبه گ‍ذشته با صدور بیانیه‌ای خواستار «حل عادلانه و سریع پرونده» عثمان کاوالا، تاجر و فعال ترک شدند که از چهار سال پیش در زندان به‌سر می‌برد.

در پی اعلام دولت ترکیه مبنی بر اخراج سفیران 10کشور غربی، دیوید ساسولی، رئیس پارلمان اروپا، این اقدام را نشانه تغییر رویکردهای سیاسی دولت ترکیه و حرکت این کشور به‌سوی استبداد دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید