تحصن معترضان به نتایج انتخابات در بغداد ادامه دارد

به گفته ناظران، شکست حشدالشعبی به دلیل ناامیدی رای‌دهندگان از عملکرد سیاسی این گروه و خشونت‌های نسبت داده‌ شده به جناح‌های وابسته به ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به دنبال کاهش بی‌سابقه‌ شمار‌ آرای حشد الشعبی و گروه‌های وابسته به ایران در انتخابات پارلمانی عراق، تحصن این گروه‌ها در «منطقه سبز بغداد» در اعتراض به آن‌چه که «تقلب در انتخابات» می‌خوانند، ادامه دارد.

بر اساس ویدیوهایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده، هواداران حشد الشعبی و سایر گروه‌های وابسته به ایران، شنبه، 23 اکتبر، تلاش کردند تا با تصرف اولین نقطه ایست در منطقه سبز بغداد، به سمت جلو پیشروی کنند اما نیروهای امنیتی عراق، آن‌ها را به عقب راندند.

«ائتلاف فتح» در انتخابات ماه جاری، ده‌ها کرسی در پارلمان عراق را از دست داد. به دنبال آن، شبه‌نظامیان «عصائب اهل الحق» با ادعای «تقلب در انتخابات» تهدید کردند که منطقه فوق امنیتی «سبز بغداد» را تصرف خواهند کرد.

تحصن در بغداد

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، صدها هوادار حشد الشعبی، تحصن خودرا در مرکز بغداد از روز سه‌شنبه گذشته آغاز کرده و ده‌ها چادر را در مسیر منتهی به «منطقه سبز» برپا کردند.

منطقه سبز بغداد، میزبان شمار زیادی از سفارت‌خانه‌ها از جمله سفارت ایالات متحده آمریکاست.

در حالی‌که انتظار می‌رود نتایج نهایی این انتخابات در هفته‌های آینده منتشر شود، هواداران حشد الشعبی «تقلب در انتخابات» را محکوم کرده و خواستار بازشماری همه آرا شدند.

شکست ائتلاف فتح

بر اساس نتایج اولیه انتخابات 10 اکتبر عراق، «ائتلاف فتح» که نماینده حشد الشعبی، متحد قدرتمند تهران در این کشور است، تنها توانست 15 کرسی را در پارلمان عراق به‌دست آورد. این در حالی است که این گروه با در اختیار داشتن 48 کرسی، دومین قدرت در پارلمان پیشین عراق بود.

به گفته ناظران، شکست حشد الشعبی در نتایج اولیه انتخابات عراق، به دلیل ناامیدی رای‌دهندگان از عملکرد سیاسی این گروه، ناتوانی آن‌ها در برآورده ساختن خواسته‌های رای‌دهندگان و خشونت‌های نسبت داده‌ شده به جناح‌های وابسته به ایران است.

بر اساس نتایج اولیه انتخابات، «جنبش صدر» به رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه، توانست بیش از 70 کرسی را در این انتخابات به دست آورد.

با این حال، انتخاب نخست‌وزیر و تشکیل ائتلاف‌های سیاسی در پارلمان جدید ممکن است فرایندی زمان‌بر باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید