اردوغان دستور اخراج سفیران 10 کشور غربی از ترکیه را صادر کرد

کشورهای غربی خواستار«حل عادلانه و سریع پرونده» عثمان کاوالا، تاجر و فعال ترک شدند که از چهار سال پیش در زندان ترکیه به سر می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به فراخوان ده کشور غربی برای رسیدگی عادلانه و فوری به پرونده یک شخصیت مدنی مخالفت دولت آنکارا‌، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دستور داد سفرای این کشورها از کشورش اخراج شوند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه شنبه، 23 اکتبر، گفت که به وزارت خارجه کشورش دستور داده تا سفیران ده کشور غربی از جمله ایالات متحده، آلمان و فرانسه را به عنوان «عناصر نامطلوب» اخراج کند.

گفتنی است ده کشور غربی کانادا، فرانسه، فنلاند، دانمارک، آلمان، هلند، نیوزلند، نروژ، سوئد و ایالات متحده آمریکا، دوشنبه گ‍ذشته با صدور بیانیه‌ای خواستار «حل عادلانه و سریع پرونده» عثمان کاوالا، تاجر و فعال ترک شدند که از چهار سال پیش در زندان ترکیه به سر می‌برد.

پیشتر اردوغان با انتقاد از بیانیه ده کشور غربی که از این کشور خواسته بودند پرونده کاوالا را به صورت عادلانه بررسی کند، گفت: «به وزارت امور خارجه گفتم ما نمی‌توانیم به خودمان اجازه دهیم که آنها (ده کشور غربی صادر کننده بیانیه) را در کشورمان بپذیریم. آیا وظیفه شما است که به ترکیه درس بدهید؟».

او پنج‌شنبه گذشته ضمن تاکید این که قوه قضائیه ترکیه «مستقل» است، فراخوان کشورهای غربی درباره پرونده تاجر ترکیه‌ای را مداخله‌جویانه دانسته و به شدت از آن انتقاد کرد.

سلیمان سویلو، وزیر کشور ترکیه نیز در توییترش نوشت:«سفرایی که به سیستم قضایی درباره یک پرونده در حال بررسی پیشنهاد و توصیه می‌کنند، غیرقابل قبول هستند.»

شایان ذکر است ترکیه سه‌شنبه سفرای این ده کشور را احضار کرد و مراتب اعتراض خود به این فراخوان را اعلام کرده و گفته که درخواست آنها برای آزادی کاوالا «غیرقابل قبول» است.

عثمان كاولا
عثمان كاولا

مقامات آنکارا «عثمان کاوالا» 64 ساله‌ که یکی از برجسته ترین چهره‌های جامعه مدنی مخالف دولت این کشور محسوب می‌شود را به ایجاد بی‌ثباتی در ترکیه متهم می‌کنند.

اردوغان «کاوالا» را به جورج سوروس میلیاردر مجارستانی-آمریکایی تشبیه کرد و گفت: «چنین افرادی با قدرت پول تلاش می‌کنند تا مکان مورد نظر خود را بی‌ثبات کنند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید