مقتدی صدر: آشوب در مخالفت با نتایج انتخابات، اوضاع امنیتی را وخیم‌تر می‌کند

شورای امنیت سازمان ملل متحد از انتخابات عراق و نقش دولت و کمیسیون عالی انتخابات در برگزاری آن استقبال کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، رهبر جریان صدری‌ها در عراق گفت که ایجاد آشوب و کشاندن عراق به سوی بی‌ثباتی و ناآرامی توسط مخالفان نتایج انتخابات، صحنه سیاسی و امنیتی را پیچیده‌تر می‌کند.

این روحانی شیعه عراقی شنبه، 23 اکتبر، در بیانیه‌ای که توسط دفتر او منتشر شده، افزود: «این نوع رفتار نکوهیده است و صحنه سیاسی و وضعیت امنیتی را بغرنج می‌کند و تصوری منفی از کشور نشان می‌دهد این چیزی است که نباید بیش از این تکرار شود».

او اظهار داشت، هیچ فشاری نباید بر کمیسیون عالی و مستقل انتخابات وارد شود و در کار قوه قضائیه و دادگاه فدرال نیز نباید دخالت شود.

مقتدی صدر تاکید کرد که آرامش در فضای کشور باید حفظ شود تا کمیسیون مستقل انتخابات مراحل تجدیدنظر را تکمیل کند.

گفتنی است که نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق نشان داد که جریان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر با کسب 70 کرسی صدرنشین و پیروز قاطع انتخابات است. ائتلاف سائرون به رهبری صدر پیشتر 54 کرسی در پارلمان داشت اما در این دوره از انتخابات کرسی‌های این جریان موفق شد 70 کرسی از مجموع 329 کرسی‌ پارلمان عراق را کسب کند.

همچنین گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی که کنشگران عراقی آنها را به قتل فعالان سیاسی و ترور روشنفکران این کشور متهم می‌کنند، در این انتخابات بیش از دو سوم کرسی‌های خود را از دست دادند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد شنبه، از انتخابات عراق و نقش دولت و کمیسیون در برگزاری این انتخابات قدردانی کرد.

شورای امنیت در بیانیه خود از گزارش‌های اولیه‌ای درباره روند انتخابات و پیشرفت‌های امور فنی قابل توجه آن نسبت به انتخابات قبلی، استقبال کرد.

شورای امنیت همچنین از دولت عراق و کمیسیون عالی مستقل انتخابات به دلیل برگزاری سالم انتخابات پارلمانی و آماده‌سازی کافی برای جلوگیری از خشونت در روز اجرای انتخابات تقدیر کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید