سقوط بی‌سابقه ارزش لیر ترکیه مقابل دلار آمریکا

لیر ترکیه طی سال جاری تاکنون بیش از 17 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارزش لیر ترکیه که این روزها سقوط تاریخی خود را طی می‌کند، امروز دوباره با سقوط بی‌سابقه‌ای به رکورد 9.47 لیر مقابل هر دلار آمریکا رسید.

پیش‌تر ارزش لیر ترکیه در ماه سپتامبر نیز با سقوط 6.5 درصدی روبه‌رو شده بود. این روند نزولی در ماه اکتبر نیز در پی تصمیم ناگهانی بانک مرکزی این کشور مبنی ‌بر کاهش سود بانکی، ادامه پیدا کرد.

بانک مرکزی ترکیه در 23 سپتامبر بصورت غیرمنتظره‌ای نرخ بهره بانکی در آن کشور را با کاهش یک درصدی، به 18 درصد رساند. بسیاری از تحلیلگران کاهش نرخ بهره بانکی در ماه گذشته را تازه‌ترین نمونه دخالت‌های سیاسی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در سیاست‌گذاری‌های پولی آن کشور می‌دانند. اردوغان پیش‌تر خود را از دشمنان بهره بانکی توصیف کرده بود.

بسیاری از تحلیلگران شرایط این روزهای ترکیه را با دهه 90 میلادی مقایسه می‌کنند. در دهه 90 میلادی، ارزش لیر ترکیه به دلیل مشکلات سیاسی و بدتر شدن توازن اقتصادی بیش از 160 درصد در برابر دلار کاهش یافته بود.

کارشناسان می‌گویند نگرانی از وضعیت روابط ترکیه و آمریکا، یکی از اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار بر بازارهای ارز این کشور در ماه‌های گذشته بوده است.

به‌رغم وجود تنش‌های قبلی حاصل از خرید تسلیحاتی ترکیه از روسیه که به فسخ قرارداد فروش جنگنده‌های اف-35 آمریکا و همچنین اعمال تحریم‌هایی بر ترکیه منجر شده بود، رئیس جمهوری ترکیه اخیرا اعلام کرد که مصمم به خرید سری دوم سامانه‌های دفاع موشکی اس-400 از روسیه است. به این ترتیب، به نظر می‌رسد نگرانی‌ها در مورد روابط دو کشور، همچنان ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر، نگرانی از افزایش تنش‌های منطقه‌ای نیز بر بازارهای جهانی تاثیرگذار بوده است و هشدار رجب طیب اردوغان در مورد حمله نظامی احتمالی در شمال سوریه نیز به عنوان یکی از عواملی بوده که موجب ادامه روند نزولی ارزش لیر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید