عملیات نظامی بازدارنده ائتلاف عربی علیه شبه‌نظامیان حوثی در صنعا

ترکی المالکی: برای دفاع از غیرنظامیان با مشت آهنین در چارچوب قوانین بین‌المللی انسانی به اقدامات خصمانه شبه‌نظامیان حوثی‌ پاسخ خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن، اعلام کرد به منظور بازدارندگی در برابر حملات حوثی‌ها علیه غیرنظامیان و مناطق شهری، عملیاتی نظامی را در صنعا پایتخت یمن، انجام داده است.

سرتیپ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی پنج‌شنبه، 21 اکتبر، ضمن اعلام انجام عملیات نظامی در صنعا، گفت که ائتلاف «با مشت آهنین و در چارچوب قانون بین‌المللی انسانی» با اقدامات خصمانه شبه‌نظامیان حوثی‌ مقابله خواهد کرد.

المالکی اظهار داشت که نیروهای هوایی ائتلاف عربی شامگاه پنج‌شنبه در واکنش به تهدیدها و برای از بین بردن خطر حملات قریب‌الوقوع شبه‌نظامیان حوثی با موشک‌های بالستیک و پهپادهای انفجاری علیه تاسیسات غیرنظامی در خاک پادشاهی عربی سعودی، عملیاتی نظامی را علیه اهداف نظامی مشروع در صنعا انجام داد.

المالکی توضیح داد که فرماندهی نیروهای مشترک ائتلاف عربی طی ماههای گذشته با هدف حمایت از تلاش‌ها و طرح‌های بین‌المللی برای دست‌یابی به راه‌حل سیاسی فراگیر و پایدار در یمن، بالاترین سطح خویشتن‌داری را در برابر نقض‌های انسانی هولناک و اقدامات خصمانه، ددمنشانه عمدی و سیستماتیک شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران اتخاذ کرده بود.

او گفت در غیاب بازدارندگی بین‌المللی در قبال شبه‌نظامیان حوثی به عنوان تهدیدی واقعی علیه امنیت و صلح بین‌المللی، این گروه به رفتار خصمانه و غیر مسئولانه خود و اقدامات عمدی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق غیرنظامی مانند فرودگاه‌های غیرنظامی (فرودگاه بین‌المللی أبها و فرودگاه ملک عبدالله جازان) ادامه می‌دهند.

المالکی افزود که ادامه و تکرار اقدامات عمدی شبه‌نظامیان حوثی‌ در حمله به فرودگاه‌ها و هدف قرار دادن مسافران از تابعیت‌های مختلف و همچنین تلاش آنها برای هدف قرار دادن نیروگاه‌های تولید برق، ساختارهای زیربنایی و گسترش نقض‌ها و اقدامات خصمانه غیرمسئولانه این گروه شبه‌نظامی،‌ ائتلاف عربی را بر آن داشت تا با انجام عملیات نظامی برای دفاع از غیرنظامیان و مناطق مسکونی شهری در برابر این نقض‌های هولناک و با توجه به این‌که غیرنظامیان و مناطق شهری خط قرمز هستند، اقدام کند.

سرتیپ المالکی تاکید کرد که عملیات نظامی انجام شده در چارچوب قانون بین‌المللی انسانی و قواعد عرفی آن انجام شده است و در آن تدابیر پیشگیرانه برای اجتناب از رسیدن آسیب‌های جانبی به غیرنظامیان اتخاذ شده است.

سخنگوی ائتلاف عربی تاکید کرد چنانچه شبه‌نظامیان حوثی به اقدامات خصمانه و نقض‌های هولناک خود برای هدف قرار دادن غیرنظامیان و مناطق شهری و تاسیسات زیربنایی ادامه دهند این گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران با واکنش‌های گسترده و فراگیر ائتلاف در چارچوب قانون بین‌المللی انسانی روبه‌رو خواهند شد.

شایان ذکر است شورای امنیت سازمان ملل چهارشنبه حملات شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی به خاک پادشاهی عربی سعودی را محکوم کرد. شورای امنیت همچنین حملات فزاینده حوثی‌ها با پهپادهای انفجاری برای هدف قرار دادن فرودگاه بین‌المللی أبها را تقبیح کرد.

شورای امنیت در بیانیه‌ای اقدامات کودتاگران حوثی را تهدیدی علیه کشتیرانی در دریای سرخ دانست و حملات به کشتی‌های تجاری در مقابل سواحل یمن را محکوم کرد.

از سویی عبدالله المعلمی، نماینده دائم سعودی در سازمان ملل متحد در نشست شورای امنیت درباره یمن بر پایبندی سعودی به دفاع از امنیت و صلح بین‌المللی تاکید کرد.

المعلمی به نمایندگی از دولت سعودی حملات تروریستی حوثی‌ها علیه غیرنظامیان و مناطق شهری در این پادشاهی از جمله حملات آنها به فرودگاه‌های أبها و جازان که منجر به زخمی شدن تعدادی از غیرنظامیان از تابعیت‌های مختلف شده است را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید