شورای امنیت حملات حوثی‌ها به سعودی را محکوم کرد

بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد بر توقف جنگ در تمام خاک یمن تاکید کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت سازمان ملل متحد، حملات کودتاگران حوثی به خاک پادشاهی سعودی، به‌ویژه حمله مکرر پهپادی به فرودگاه غیر نظامی «ابها» را محکوم کرد.

شورای امنیت، شامگاه چهارشنبه، 20 اکتبر، در بیانیه‌ای اقدامات حوثی‌ها را تهدیدی برای کشتیرانی بین‌المللی در دریای سرخ دانست و از حمله به کشتی‌های تجاری در نزدیکی سواحل یمن به‌شدت انتقاد کرد.

این بیانیه خواستار پایان جنگ در تمام خاک یمن شده و از توقف روند صلح در این کشور ابراز نگرانی کرده است.

شورای امنیت از بکارگیری کودکان در جنگ توسط حوثی‌ها انتقاد کرد و خواستار کاهش سطح تنش‌ها در استان مارب شد.

بیانیه شورای امنیت ضمن حمایت از یکپارچگی و استقلال یمن، حمایت کامل خود را از ابتکار عمل سعودی برای پایان جنگ در یمن اعلام کرد ‌و از تمام طرف‌های درگیری خواست بدون پیش‌شرط با فرستاده ویژه سازمان ملل همکاری کنند.

این بیانیه ترور نافرجام استاندار عدن و وزیر کشاورزی یمن را محکوم کرد و ضمن با اهمیت دانستن ارائه خدمات عمومی به شهروندان یمنی، از بازگشت حکومت قانونی یمن به عدن حمایت کرده است.

شورای امنیت حوثی‌ها را مسئول تانکر ذخیره نفت «صافر» دانست و نسبت به عدم نگه‌داری درست این تانکر هشدار داد.

بیانیه شورای امنیت همچنین خواستار رفع محاصره منطقه «العبدیه» از سوی حوثی‌ها شد و بر عدم استفاده نظامی از بندر «حدیده» و التزام به ممنوعیت کاربرد اسلحه در این بندر تاکید کرد.

حمله به مارب

شبه‌نظامیان حوثی در چند هفته اخیر حملات پیوسته‌ای به استان نفت‌خیز و‌ استراتژیک مارب انجام داده و منطقه «العبدیه» در این استان را محاصره کردند.

ارتش یمن در مارب
ارتش یمن در مارب

سازمان بین‌المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل متحد در واکنش به حملات حوثی‌ها به استان مارب اعلام کرد که فقط در ماه گذشته میلادی بیش از 10 هزار نفر از مارب آواره شدند.

این سازمان بین‌المللی اشاره کرد که از اول ژانویه تا آخر سپتامبر گذشته تعداد آوارگان فراری از استان مارب بیش از 55 هزار نفر بوده است.

این در حالی است که حملات حوثی‌ها به مارب ادامه داشته و در آخرین حمله، یک منطقه مسکونی در شمال شهر مارب با یک موشک بالستیک مورد اصابت قرار گرفت و طی آن 15 شهروند یمنی زخمی شدند.

شبه‌نظامیان حوثی از ماه فوریه گذشته با افزایش حملات خود می‌کوشند استان مارب در شمال یمن را تصرف کنند اما با مقاومت ارتش ملی یمن و نیروهای مقاومت محلی تلاش آنها ناکام مانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید