تاکید کشورهای عضو دائم شورای امنیت بر ضرورت تکمیل اجرای توافق ریاض

معین عبدالملک بر ضرورت شناسایی طرفی که در روند سیاسی و دسترسی تیم کارشناسان بین‌المللی برای تخلیه نفتکش صافر کارشکنی می‌کند، تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سفرای پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به همراه معین عبدالملک، نخست وزیر یمن بر ضرورت تکمیل اجرای توافق ریاض به منظور کاستن از درد و رنج مردم یمن تاکید کردند.

خبرگزاری رسمی یمن گزارش داد در این نشست که چهارشنبه، 20 اکتبر، از طریق ارتباط تصویری برگزار شد آخرین تحولات اوضاع در صحنه ملی یمن در سایه تحولات اخیر و مواضع استقبال کننده و حمایت کننده برای بازگشت دولت قانونی به عدن، پایتخت موقت یمن مورد بررسی قرار گرفت.

بنا به گزارش این خبرگزاری علاوه بر آن موضوع پشتیبانی منطقه‌ای و بین‌المللی لازم برای فراهم ساختن حمایت‌های فوری از دولت قانونی یمن برای رویارویی با چالش‌های موجود بررسی شد.

در این نشست همچنین به ادامه تنش‌افزایی‌های نظامی شبه‌نظامیان کودتاگر حوثی بویژه در استان مأرب یمن و فشارهای بین‌المللی لازم برای متوقف ساختن اقدامات تجاوزکارانه مکرر حوثی‌ها علیه غیرنظامیان و آوارگان که با موشک‌های بالستیک، حملات توپخانه‌ای و پهپادی حوثی‌ها هدف قرار می‌گیرند، پرداخته شد.

در این جلسه همچنین موضع حمایت‌کننده پنج‌ کشور عضو دائم شورای امنیت برای رسیدن به راه‌حل سیاسی در یمن بر اساس مرجع‌های سه‌گانه بررسی شد.

در همین راستا رئیس دولت یمن بر ضرورت تکمیل اجرای همه‌جانبه توافق ریاض به عنوان اولویت بالا و شامل منافع همه طرف‌ها و همچنین تضمین کننده اصلاحات ضروری و متحد ساختن همه نیروها و تلاش‌های درون ساختارهای حکومتی تاکید کرد.

به گفته این مقام یمنی تکمیل اجرای توافق ریاض مانع از هر گونه تلاش‌ برای آشوب‌طلبی و تهدید علیه ثبات پایتخت موقت و استان‌های آزاد شده می‌شود.

معین عبدالملک گفت اجرایی شدن توافق ریاض مسیر سالم برای توانمند ساختن موسسات دولتی و تقویت تلاش‌های آنها برای برقراری ثبات و انجام وظایف آنها جهت بهبود عملکرد اقتصادی در همه زمینه‌ها است.

او همچنین اجرایی شدن کامل توافق ریاض را به منظور گسترش تلاش‌ها برای مقابله با خطرهای حقیقی، اشکالات موجود و بهره‌برداری از امکانات و منابع اقتصادی برای افزایش درآمدها و بهبود زمینه‌های سرمایه‌گذاری دانست.

نفتکش صافر

در بخش دیگری از سخنانش نخست وزیر یمن بر ضرورت شناسایی طرفی که در روند سیاسی و همچنین در دسترسی تیم کارشناسان بین‌المللی برای تخلیه نفتکش صافر کارشکنی می‌کند، تاکید کرد.

او همچنین درباره خطر نفتکش صافر و فاجعه زیست محیط احتمالی آن که پیامدهای آن تهدیدی علیه منطقه و جهان است، هشدار داد.

در همین راستا سفرای پنج کشور عضو دائم شورای امنیت بر حمایت کامل خود از دولت قانونی یمن و تکمیل اجرای توافق ریاض تاکید کردند. نمایندگان کشورهای عضو دائم شورای امنیت همچنین خواستار تلاش همه طرف‌ها برای تسهیل فعالیت‌های دولت قانونی برای انجام ماموریت‌ها و ظایف آن در قبال مردم یمن شده و بر مواضع کشورهای متبوع خود در حمایت از تلاش‌های دولت قانونی یمن برای حفظ موسسات و ساختارهای حکومتی و رسیدگی به اوضاع اقتصادی و خدماتی در یمن تاکید کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید