اسرائیل بودجه 1.5 میلیارد دلاری برای مقابله با تهدید اتمی ایران اختصاص داد

ند پرایس: برگزاری جلسه‌ای میان ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین «ضرورت» ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسرائیل 1.5 میلیارد دلار بودجه امنیت ملی برای تقویت قابلیت‌های خود به منظور حمله به تاسیسات هسته‌ای تسلیحاتی ایران اختصاص داد.

به گزارش خبرگزاری «آی24نیوز»، دوشنبه 18 اکتبر 2021، این بودجه، که یک میلیارد دلار آن امسال و نیم میلیارد دلار دیگرش سال آینده آزاد می‌شود، صرف خرید هواپیما، تولید تسلیحات ویژه، و گردآوری اطلاعات از طریق ماهواره خواهد شد که برای حمله به تاسیسات اتمی ایران به کار خواهد رفت.

در حالی که اسرائیل در حال برنامه‌ریزی برای حمله نظامی به برنامه هسته‌ای تسلیحاتی ایران است، قدرت‌های جهانی کماکان تلاش می‌کنند تا جمهوری اسلامی را برای از سرگیری مذاکرات احیای توافق هسته‌ای 2015 موسوم به «برجام» در وین متقاعد کنند.

این مذاکرات که تابحال شش دور آنها برگزار شده است، از ماه ژوئن که ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران شد، متوقف مانده است، اما در روزهای اخیر گزارش‌های ضد و نقیضی مبنی بر از سرگیری آنها منتشر شده است.

پس از سفر انریکه مورا، هماهنگ‌کننده هسته‌ای اتحادیه اروپا به تهران، مقامات ایران روز یکشنبه در رسانه‌ها اعلام کردند که قرار است روز پنجشنبه جلسه‌ای در بروکسل در مورد از سرگیری مذاکرات وین برگزار شود. حسین امیر عبدالهیان، وزیر خارجه ایران، جلسه بروکسل را تأیید کرده بود.

با این حال، اتحادیه اروپا برنامه‌ریزی برای ملاقات روز پنجشنبه با مقامات ایران را تکذیب کرد. نبیلا مصرالی، سخنگوی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت که «پنجشنبه جلسه‌ای در کار نخواهد بود»، و افزود که «در این مرحله نمی‌توانیم بگوییم که آیا دیداری صورت خواهد گرفت یا خیر.»

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، نیز در جریان نشست مطبوعاتی روز دوشنبه به خبرنگاران گفت که برگزاری جلسه‌ای میان ایران و اتحادیه اروپا در بروکسل برای از سرگیری مذاکرات احیای برجام در وین «ضرورت» ندارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید