کمیسیون انتخابات عراق: تاکنون 1000 شکایت انتخاباتی بررسی شد اما تأثیری بر نتایج نداشت

احزاب متشکل از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران که در انتخابات عراق شکست خورده‌اند کمیسیون انتخابات را به تقلب متهم می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق اعلام کرد تعداد درخواست‌ها برای تجدید نظر در نتایج انتخابات پارلمانی عراق که از مرز 1000شکایت فراتر رفته‌است، نتایج انتخابات را تغییر نداد.

عماد جمیل محسن، یکی از اعضای تیم رسانه‌ای کمیسیون انتخابات دوشنبه، 18 اکتبر، به خبرگزاری رسمی عراق «واع» گفت، دریافت درخواست‌های تجدید نظر در نتایج انتخابات تا پایان روز سه‌شنبه این هفته ادامه خواهد یافت.

به گفته جمیل محسن طی روزهای آینده روند تجدید نظرها همچنان ادامه می‌یابد و نقش قوه قضائیه که به درخواست تجدیدنظر رسیدگی می‌کند بیشتر برجسته می‌شود و هر تصمیمی از سوی قوه قضائیه در این زمینه اتخاذ شود برای کمیسیون انتخابات الزام‌آور خواهد بود.

جمیل محسن گفت: «من فکر نمی‌کنم که تجدیدنظرها تغییری در نتایج انتخابات ایجاد کند».

او در عین حال اما از آمادگی کمیسیون برای بازشماری و بررسی شکایت‌ها برای اطمینان‌بخشی به مخالفان این نتایج خبر داد.

این در حالی است که احزاب نزدیک به حشد الشعبی و گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران بیش از یک سوم کرسی‌های خود را در پارلمان عراق از دست داده و به شکست شدید در انتخابات پارلمانی نزدیکتر می‌شوند. از جمله این احزاب ائتلاف «الفتح» به رهبری هادی العامری، فرمانده سپاه بدر و متحد قوی تهران است که در انتخابات گذشته دومین ائتلاف را در پارلمان تشکیل داده بود اما اکنون بر اساس نتایج اولیه انتخابات 10 اکتبر تنها حدود 15 کرسی را به دست آورد.

مرکز رای گیری در عراق
مرکز رای گیری در عراق

رهبران ائتلاف «فتح» در اظهاراتی بر وجود «تقلب» در روند انتخابات تأکید کرده و آن را محکوم کردند.

شامگاه شنبه احزاب وابسته به ایران کمیسیون انتخابات عراق را به نقض فاحش در روند اجرای انتخابات و جریان شمارش آرا متهم کردند. این گروه‌ها خواستار لغو انتخابات شده و در مورد «پیامدهای منفی» این امر بر روند دموکراتیک در کشور هشدار دادند.

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق نشان داد که جریان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر با کسب 70 کرسی صدرنشین و پیروز قاطع انتخابات است. ائتلاف سائرون پیشتر 54 کرسی در پارلمان داشت اما در این انتخابات کرسی‌های این جریان به 70 کرسی رسیده‌است پارلمان عراق در مجموع 329 عضو دارد.

همچنین گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی که کنشگران عراقی آنها را به قتل فعالان سیاسی و ترور روشنفکران این کشور متهم می‌کنند، در این انتخابات بیش از دو سوم کرسی‌های خود را از دست دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید