ادامه تجمع معترضان در محوطه امنیتی ساختمان دولت سودان

معترضان طرفدار شورای حاکمیت سودان: تا حمدوک کابینه را منحل نکند از محوطه مقر دولت خارج نمی‌شویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرنگار شبکه «العربیه» در سودان گزارش داد که معترضان سودانی بار دیگر به سمت ساختمان دولت این کشور در خارطوم حرکت کرده و مقر نیروهای امنیتی نزدیک به ساختمان دولت را محاصره کرده‌اند.

بنا به این گزارش دوشنبه، 18 اکتبر، پس از آنکه معترضان هوادار شورای حاکمیت سودان اعلام کردند که قصد بستن مقر دولت عبدالله حمدوک را دارند، نیروهای امنیتی اقدام به بستن راه‌های منتهی به مقر کابینه دولت کردند. معترضان در شعارهای خود بر انحلال کابینه دولت عبدالله حمدوک پافشاری کردند.

خبرنگار العربیه گفت که نیروهای سودانی برای جلوگیری از ورود معترضان به مقر دولت از گاز اشک آور استفاده کردند.

پیش از این گزارش شده بود که معترضان به مقر دولت رسیده و مقر نیروهای امنیتی را محاصره کردند.

دبیرخانه «تحصن در برابر مقر دولت» به خبرنگار العربیه گفت که تظاهرکنندگان به تشدید و ادامه تنش‌ها مصمم هستند و خواستار انحلال دستگاه اجرایی به ریاست عبدالله حمدوک شدند. آنها تأکید کردند که به شورای وزیران می‌روند تا از عبدالله حمدوک بخواهند دولت را منحل اعلام کند.

نیروهای «آزادی و تغییر» در بیانیه‌ای گفتند: «در سومین روز تحصن در مجاورت مقر دولت، انقلابیون مسالمت‌آمیز تصمیم گرفتند تا به مقر ریاست شورای وزیران که فاصله کمی با میدان دارد راهپیمایی کنند. البته راهپیمایی مسالمت‌آمیز با بازداشت تعدادی از معترضان به خشونت کشیده شد که در نتیجه آن بیش از پنج نفر زخمی شدند.

نیروهای امنیتی سودان یکشنبه نیز با استفاده از گاز اشک آور به تظاهرکنندگان در مقابل دفتر نخست‌وزیری این کشور در خارطوم حمله کرده و آنها را متفرق کردند.

به گزارش رسانه‌های سودان در تظاهرات روز شنبه و یکشنبه دست کم 5 تن از معترضان زخمی شدند.

گفتنی است که صدها نفر از مردم سودان از روز شنبه گذشته علیه دولت انتقالی این کشور به رهبری عبدالله حمدوک تظاهرات کرده و خواستار برکناری او شدند.

سودان مدتی است که شاهد بحرانی‌هایی مانند بیکاری، کمبود نان، سوخت و گاز بوده‌است. پس از برکناری عمر البشیر، رئیس‌جمهوری این کشور در 11آوریل 2019 در پی اعتراضات مردمی به اوضاع بد اقتصادی، دولت عبدالله حمدوک با کمک و مشارکت فرماندهان ارتش این کشور به عنوان اولین دولت انتقالی این کشور تشکیل شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید