ائتلاف عربی: 150 عنصر شبه‌نظامی حوثی در العبدیه کشته و زخمی شدند

وزیر خارجه یمن: تنش نظامی حوثی‌ها در مأرب شرایط سخت انسانی آوارگان در این استان را ناگوار خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ائتلاف عربی حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد، طی 24 ساعت با انجام 38 عملیات هوایی تعدادی از تجهیزات و جنگ‌افزارهای نظامی حوثی‌ها در منطقه «العبدیه» استان مأرب را هدف قرار داده و دست‌کم 13 خودروی شبه‌نظامیان در این حملات منهدم و 150 عنصر شبه‌نظامی حوثی کشته و زخمی شدند.

ائتلاف عربی ضمن اشاره به جنایت‌های جنگی شبه‌نظامیان حوثی علیه غیرنظامیان در العبدیه از سازمان‌های بین‌المللی خواست تا به مسئولیت‌های خود در قبال غیرنظامیان محاصره شده در این شهر عمل کنند.

در همین حال احمد بن مبارک، وزیر امور خارجه یمن دوشنبه، 18 اکتبر، در دیدار با کریستا روتنشتاینر، رئیس سازمان بین‌المللی مهاجرت در یمن، درباره «پیامدهای خطرناک» تشدید جنگ حوثی‌ها در استان مأرب بر وضعیت غیرنظامیان و آوارگان این استان هشدار داد.

وزیر یمن خاطرنشان کرد که تشدید تنش نظامی از سوی حوثی‌ها شرایط سخت انسانی را که آوارگان در استان مأرب تجربه می‌کنند را وخیم‌تر خواهد کرد. به ویژه که استان مأرب محل زندگی بیش از دو میلیون آواره یمنی است.

بن مبارک همچنین هشدار داد که بی‌توجهی جامعه بین‌المللی به چنین جنایت‌هایی باعث شده که گروه حوثی‌ها دست به خشونت و نقض‌های بیشتر علیه غیرنظامیان زده و بحران آوارگی و کوچاندن اجباری غیرنظامیان را تشدید کنند.

ارتش ملی و مقاومت مردمی یمن روز گذشته نیز در کمینی محکم ده‌ها شبه‌نظامی حوثی را در نزدیکی جبهه الجوبه در جنوب مأرب هدف قرار دادند.
مرکز رسانه‌ای ارتش ملی یمن تأکید کرد که این کمین منجر به کشته و زخمی شدن حدود 40 شبه‌نظامی حوثی شد.

همزمان درگیری‌های شدیدی در جبهه «الجوبه» و اطراف منطقه «العبدیه» در جنوب مأرب رخ داده‌است. این درگیری‌ها به کشته شدن ده‌ها تن از اعضای شبه‌نظامیان حوثی از جمله 4 فرمانده برجسته آنها منجر شد.

کودکی که توسط شبه‌نظامیان حوثی کشته شد
کودکی که توسط شبه‌نظامیان حوثی کشته شد

آواره شدن 10هزار نفر از مأرب

استان استراتژیک و نفت خیز مأرب طی هفته‌های گذشته شاهد افزایش تنش، حملات نظامی و محاصره منطقه «العبدیه» از سوی شبه‌نظامیان حوثی بود.

همزمان با تشدید این حملات از سوی شبه‌نظامیان حوثی، هشدارهای سازمان‌های بین‌المللی دربارهٔ سرنوشت آوارگان یمنی در این استان نیز افزایش یافته‌است.

«سازمان بین‌المللی مهاجرت» وابسته به سازمان ملل متحد، روز گذشته اعلام کرد، تنها در ماه سپتامبر گذشته بیش از 10 هزار نفر از خانه‌های خود در استان مأرب آواره شدند. این تعداد آوارگان پس از آغاز حملات گسترده حوثی‌ها به استان مأرب و پرتاب موشک‌های بالستیک ساخت ایران به مناطق مسکونی مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شدند. استان مأرب از ابتدای سال جاری بالاترین میزان آوارگی را ثبت کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سخنگوی سازمان بین‌المللی مهاجرت وابسته به سازمان ملل گفت، در فاصله بین اول ژانویه تا 30 سپتامبر گذشته از سال جاری، بیش از 55 هزار یمنی از استان مأرب آواره شدند.

شبه‌نظامیان حوثی از ماه فوریه گذشته با آغاز عملیات هجومی به استان مأرب تلاش زیادی کردند تا این منطقه نفت‌خیز و استراتژیک را به کنترل خود درآورند اما حملات نظامی آنها پس از تحمل تلفات سنگین دفع و تلاش‌های آنها با شکست مواجه شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید