کشته‌شدن عضو پیشین پارلمان سوریه به ضرب گلوله در نزدیکی‌ مرز اسرائیل

این عملیات مرحله جدیدی از رویارویی اسرائیل با ایران است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رسانه‌های سوریه، گزارش دادند ارتش اسرائیل یک مقام اطلاعاتی سوریه‌ای که همکاری نزدیکی با ایران داشت را در «بلندی‌های جولان» و در نزدیکی مرز اسرائیل با شلیک گلوله از پای درآورد.

خبرگزاری دولتی سوریه «سانا»، شنبه، 16 اکتبر، در گزارشی اعلام کرد که یک تک‌تیرانداز ارتش اسرائیل، توانست مدحت الصالح، عضو پیشین پارلمان این کشور را هنگامی که در راه بازگشت به خانه بود، در شهر «عین ‌التینه»، در حومه استان «قنیطره» مورد هدف قرار دهد.

الصالح که پیش‌تر دوبار توسط اسرائیل به اتهام «عملیات ضد اسرائیلی» بازداشت شده بود، پس از گذراندن 12سال در زندان‌های اسرائیل، در سال 1985 آزاد شد.

او پس از انتقال به دمشق، برای مدتی به عنوان عضو پارلمان این کشور مشغول به کار شد.

به گفته «تایمز اسرائیل» الصالح پیش از مرگ، برای ایجاد یک جبهه درگیری جدید علیه اسرائیل در «بلندی‌های جولان»، با تهران همکاری می‌کرد.

او که در دولت بشار اسد به عنوان «مسئول بلندی‌های جولان» تعیین شده بود، برای سرویس اطلاعاتی این کشور نیز فعالیت می‌کرد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» به نقل از چند تحلیل‌گر امور نظامی نوشته است که الصالح برای تقویت قدرت ایران علیه اسرائیل در «بلندی‌های جولان» مشارکت فعالی داشته است.

یوسی یهوشوا، خبرنگار روزنامه «یدیعوت اخرونوت»، پرتیتراژترین روزنامه اسرائیل، در این زمینه افزوده است که صالح «مستقیماً با ایران در تماس بود.»

گیورا ایلند، رییس پیشین شورای امنیت ملی اسرائیل در گفت‌وگویی با «رادیو گلگلتز» گفت: «با فرض این‌که اسرائیل این عملیات را انجام داده باشد، به‌نظر نمی‌آید که این عملیات با هدف انتقام صورت گرفته باشد.»

یوئل گوزانسکی، تحلیلگر ارشد در «اندیشکده مطالعات امنیت داخلی تل‌آویو» با زیر سوال بردن نقش اسرائیل در این عملیات گفت، مدحت الصالح برای اسرائیل هدف مهمی محسوب نمی‌شد.

او در این زمینه افزود، الصالح روابط تیره‌ای با حزب‌الله داشت و منتقد فعالیت‌های حزب‌الله در جولان بود.

به گفته گوزانسکی اگر اسرائیل مسئول این عملیات باشد، این بدین معناست که تل‌آویو پیام واضحی برای ایران و سوریه فرستاده است. پیامی که به این دو کشور در مورد فعالیت‌هایشان در نزدیکی مرز اسرائیل هشدار داده و می‌گوید: «ما مراقب شما هستیم.»

تل‌آویو به صورت رسمی در این زمینه اظهار نظر نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید