مقتدا صدر: نتایج اعلام شده توسط کمیسیون انتخابات عراق را می‌پذیرم

«هیأت هماهنگی شیعیان عراق» مخالفت کامل خود با نتایج انتخابات را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مقتدی صدر، رهبر «ائتلاف صدر» اعلام کرد که تصمیم «کمیسیون ناظر بر انتخابات عراق» را می‌پذیرد و انتخابات با هر نتیجه‌ای برای او معتبر است.

صدر، یک‌شنبه، 17 اکتبر، در توییتی نوشت که نتایج این انتخابات نباید منشا اختلاف و ایجاد درگیری شود.

او در این زمینه با اشاره به برخی مخالفت‌ها با نتایج انتخابات افزود: «درگیری، برهم‌زدن آرامش و آسیب‌رساندن به مردم ممنوع است.»

او همچنین با تاکید بر دوری از «فرقه‌گرایی» و «قوم‌گرایی»، به تشکیل «ائتلاف‌های ملی» زیر سایه «اصلاحات» اشاره کرد و گفت، دولت «خدمت‌گزار» و «صادقی» تشکیل خواهد داد که «منافع شخصی را بر منافع عمومی ترجیح نمی‌دهد.»

از سویی «هیأت هماهنگی شیعیان عراق» مخالفت کامل خود با نتایج انتخابات را اعلام کرد و خواستار رسیدگی به تخلفات انتخاباتی توسط «کمیسیون ناظر بر انتخابات عراق» شد.

منابع «العربیه/الحدث» در این زمینه گفته‌اند که «هیأت هماهنگی شیعیان عراق» خواستار بازشماری کامل آرا به صورت دستی هستند و احتمالا در چند روز آینده، با آغاز اعتصابات و تظاهرات در خیابان‌ها به نتایج انتخابات اعتراض خواهند کرد.

به گفته این منابع، این اعتراضات تا زمانی که آرای انتخاباتی به صورت دستی کاملاً بازشماری نشوند، ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر، «کمیسیون ناظر بر انتخابات عراق» در اظهاراتی به «العربیه» گفت که در جریان انتخابات، تحت‌تاثیر هیچ فشاری قرار نگرفته است.

ابو ضیا البصری، یکی از رهبران «ائتلاف فتح» عراق، پیش‌تر گفته بود که این ائتلاف، شواهدی «مبرهن» حاکی از تقلب در روند انتخابات به «کمیسیون ناظر بر انتخابات» ارائه داده و «ائتلاف فتح» پس از اعلام نتایج نهایی این انتخابات «واکنش» نشان خواهد داد.

البصری در مصاحبه با شبکه «روداو» گفت: «ائتلاف فتح با ادله مبرهن و قاطع به این نتیجه حتمی رسیده که این انتخابات به همراه تقلب بوده است.»

او در ادامه گفت: «تصمیم‌گیری بر عهده کمیسیون ناظر بر انتخابات است که این شواهد را بپذیرد یا خیر.»

البصری افزود: «اگر کمیسیون شواهد ما را نپذیرد، ما موضع دیگری خواهیم گرفت.»

او «واکنش» ائتلاف فتح را «تهدید»ی‌ علیه کسی ندانست و آن را موضعی در برابر «تقلب در انتخابات» عنوان کرد.

ابوضیا البصری با این عنوان که «ماهیت واکنش ائتلاف فتح، به نتایج انتخابات و تصمیم‌گیری کمیسیون انتخابات» بستگی دارد، تاکید کرد که «ائتلاف فتح به آمریکا و متحدانش اجازه دستکاری در نتایج انتخابات عراق را نمی‌دهد.»

صدرنشینی جریان صدری‌ها

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق جریان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر با کسب 70 کرسی صدرنشین و پیروز قاطع انتخابات اعلام شد. ائتلاف سائرون پیشتر 54 کرسی‌ در پارلمان داشت اما در این انتخابات کرسی‌های این جریان به 70 کرسی رسیده است پارلمان عراق در مجموع 329 عضو دارد.

همچنین گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی که کنشگران عراقی آنها را به قتل فعالان سیاسی و ترور روشنفکران این کشور متهم می‌کنند، در این انتخابات بیش از دو سوم کرسی‌های خود را از دست دادند.

ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، فرمانده سپاه بدر که یکی از عمده‌ترین هم‌پیمانان ایران در عراق است، بیش از دو سوم کرسی‌هایش را از دست داده است.

جریان الحکمه به رهبری عمار حکیم نیز شکست سنگینی متحمل شد. عراقی‌ها روز یکشنبه دهم اکتبر به پای صندوق‌های رای‌گیری رفتند و در انتخابات پارلمانی این کشور که در واکنش به اعتراضات گسترده سال 2019 این کشور زودتر از موعد مقرر برگزار شد، شرکت کردند.

با وجود این‌که آمارها تاکنون حاکی از پیروزی مقتدی صدر در انتخابات عراق است، ناظران بر این باور هستند او تا زمانی که با دیگر طرف‌های درگیر در انتخابات مذاکره نکند، نمی‌تواند به‌تنهایی در عراق دولتی تشکیل دهد.

در این زمینه، رناد منصور یکی از محققان مرکز «چتام هاوس» در بریتانیا، به خبرگزاری فرانسه گفت: «نتایج انتخابات دست بالا را در عرصه سیاسی عراق به جریان صدری‌ها می‌دهد، اما این تنها عامل مهم نیست، این فراکسیون باید با فراکسیون‌های دیگر مذاکره کند.»

برخی خبرگزاری‌ها از جمله خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود در عراق از پایین بودن میزان مشارکت مردم در این انتخابات خبر داده بودند. پیشتر کمیسیون عالی انتخابات عراق میزان مشارکت در این دوره از انتخابات پارلمانی این کشور را 43 درصد اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید