تشدید تنش احزاب وابسته به ایران در عراق پس شکست سنگین در انتخابات پارلمانی

الکاظمی: سیاست برای برخی‌ها اخاذی، دروغ، درگیری و فریب مردم شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
6 دقيقه (Reading time)

در پی اعلام نتایج نهایی انتخابات از سوی کمیسیون عالی انتخابات عراق و تاکید مجدد این نهاد قانونی بر شکست سنگین احزاب و شبه‌نظامیان وابسته به ایران و پیروزی جریان صدری‌ها در انتخابات پارلمانی این کشور، گروه‌های وابسته به ایران با عدم پذیرش شکست خود، اقدام به مسدود کردن جاده‌های مهم و حیاتی در شمال شرق بغداد کردند.

رسانه‌های محلی عراق، یکشنبه، 17 اکتبر، گزارش داده‌اند که این گروه‌ها در اعتراض به نتایج انتخابات پارلمانی اخیر برخی جاده‌های مهم در بصره، دیاله و شمال بغداد را نیز مسدود کرده‌اند.

به گزارش تلویزیون «العهد»، احزاب و شبه‌نظامیان وابسته به ایران در عراق با راه‌اندازی تظاهرات و بستن جاده‌ها در استان دیاله به نتایج انتخابات که از نظر ناظران بین‌المللی، اتحادیه عرب و کمیسیون عالی انتخابات عراق سالم و شفاف اعلام شده و مورد تایید اغلب کشورهای جهان واقع شد، اعتراض کردند.

تلویزیون «العهد» به نقل از یک منبع امنیتی گفت، تظاهرکنندگان جاده «الحسینیه» را به نشانه اعتراض به نتایج انتخابات اخیر مسدود کردند.

این تلویزیون همچنین از برگزاری اعتراضاتی از سوی احزاب وابسته به ایران در رد نتایج انتخابات در شهر بصره خبر داده است.

مصطفی الکاظمی
مصطفی الکاظمی

الکاظمی: سیاست برای برخی‌ها یعنی اخاذی و فریب مردم

در همین حال مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق در واکنش به تشدید تنش از سوی برخی گروههای وابسته به ایران که حاضر به قبول شکست سنگین و دردناک خود نیستند، گفت، سیاست برای برخی‌ها اخاذی، دروغ، درگیری و فریب مردم شده است.

الکاظمی در سخنرانی خود در جشنی که به مناسبت «میلاد پیامبر» در مسجد امام ابوحنیفه نعمان برگزار شد، گفت: «امروز ما به تعهد خود در برابر مردممان برای برگزاری انتخابات زودهنگام و عادلانه عمل کردیم و مردم نمایندگان خود را انتخاب کردند. این نمایندگان جدید نقش خود را در پارلمان جدید ایفا خواهند کرد».

او افزود: «نمایندگان جدید مجلس نه تنها تعهدی اخلاقی و میهنی در قبال مردم خود دارند. بلکه وظیفه دارند تا اعتماد مردم را نسبت به اقدامات سیاسی و اعتماد به دموکراسی را بازگردانند».

الکاظمی گفت: «دولت فعلی شرایط سختی از جمله بحران‌های مالی، اقتصادی و بهداشتی به‌ویژه بیماری همه‌گیر کرونا و چالش‌های دیگر را پشت سر گذاشت و ما توانستیم بر همه آنها غلبه کنیم».

تشدید تنش از سوی گروه‌های بازنده انتخابات وابسته به ایران

از سوی دیگر ائتلاف الفتح که شامل اکثریت شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران است، نتایج انتخابات پارلمانی عراق را رد کرد.

این ائتلاف تهدید کرد که اگر کمیسیون عالی انتخابات این نتایج را پس نگیرد، این ائتلاف پاسخ خواهد داد.

کمیته هماهنگی احزاب عراقی وابسته به رژیم ایران، جریان‌های خارجی را به دستکاری در نتایج انتخابات متهم کرد. این کمیته همچنین دولت الکاظمی را متهم به تقلب در انتخابات کرد این احزاب خواستار تظاهرات علیه نتایج انتخابات شد.

کمیسیون انتخابات عراق در تماس اختصاصی با «العربیه» تاکید کرد، در جریان انتخابات پارلمانی تحت هیچ گونه فشاری قرار نگرفته است.

ابوضیاء البصری، یکی از رهبران ائتلاف الفتح، گفت: «به موازات اعلام نتایج نهایی از سوی کمیسیون عالی انتخابات، ائتلاف فتح نیز واکنشی موازی نشان خواهد داد. او اظهار داشت که ائتلاف شواهد قانع کننده‌ای از تقلب در روند انتخابات ارائه داده است».

البصری پیش‌تر گفته بود که این ائتلاف، شواهدی «مبرهن» حاکی از تقلب در روند انتخابات به «کمیسیون ناظر بر انتخابات» ارائه داده و «ائتلاف فتح» پس از اعلام نتایج نهایی این انتخابات «واکنش» نشان خواهد داد.

او در مصاحبه با شبکه «روداو» گفت: «ائتلاف فتح با ادله مبرهن و قاطع به این نتیجه حتمی رسیده که این انتخابات به همراه تقلب بوده است.»

البصری در ادامه گفت: «تصمیم‌گیری بر عهده کمیسیون ناظر بر انتخابات است که این شواهد را بپذیرد یا خیر.» او افزود: «اگر کمیسیون شواهد ما را نپذیرد، ما موضع دیگری خواهیم گرفت.»

او «واکنش» ائتلاف فتح را «تهدید»ی‌ علیه کسی ندانست و آن را موضعی در برابر «تقلب در انتخابات» عنوان کرد.

ابوضیا البصری با این عنوان که «ماهیت واکنش ائتلاف فتح، به نتایج انتخابات و تصمیم‌گیری کمیسیون انتخابات» بستگی دارد، تاکید کرد که «ائتلاف فتح به آمریکا و متحدانش اجازه دستکاری در نتایج انتخابات عراق را نمی‌دهد.»

مقتدی الصدر
مقتدی الصدر

صدرنشینی صدری‌ها و شکست احزاب وابسته به ایران

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق جریان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر با کسب 70 کرسی صدرنشین و پیروز قاطع انتخابات اعلام شد. ائتلاف سائرون پیشتر 54 کرسی‌ در پارلمان داشت اما در این انتخابات کرسی‌های این جریان به 70 کرسی رسیده است. پارلمان عراق در مجموع 329 عضو دارد.

همچنین گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی که کنشگران عراقی آنها را به قتل فعالان سیاسی و ترور روشنفکران این کشور متهم می‌کنند، در این انتخابات بیش از دو سوم کرسی‌های خود را از دست دادند.

ائتلاف فتح به رهبری هادی عامری، فرمانده سپاه بدر که یکی از عمده‌ترین هم‌پیمانان ایران در عراق است، بیش از دو سوم کرسی‌هایش را از دست داده است.

جریان الحکمه به رهبری عمار حکیم نیز شکست سنگینی متحمل شد. عراقی‌ها، یکشنبه دهم اکتبر به پای صندوق‌های رای‌ رفتند و در انتخابات پارلمانی که در واکنش به اعتراضات گسترده سال 2019 این کشور زودتر از موعد مقرر برگزار شد، شرکت کردند.

با وجود این‌که آمارها تاکنون حاکی از پیروزی مقتدی صدر در انتخابات عراق است، ناظران بر این باور هستند او تا زمانی که با دیگر طرف‌های درگیر در انتخابات مذاکره نکند، نمی‌تواند به‌تنهایی در عراق دولتی تشکیل دهد.

در این زمینه، رناد منصور یکی از محققان مرکز «چتام هاوس» در بریتانیا، به خبرگزاری فرانسه گفت: «نتایج انتخابات دست بالا را در عرصه سیاسی عراق به جریان صدری‌ها می‌دهد، اما این تنها عامل مهم نیست، این فراکسیون باید با فراکسیون‌های دیگر مذاکره کند.»

برخی خبرگزاری‌ها از جمله خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع خود در عراق از پایین بودن میزان مشارکت مردم در این انتخابات خبر داده بودند. پیشتر کمیسیون عالی انتخابات عراق میزان مشارکت در این دوره از انتخابات پارلمانی این کشور را 43 درصد اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید