پایان شمارش کل آراء برای اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق

ناظران سیاسی می‌گویند جریان صدری‌ها به‌رغم پیروزی چشم‌گیر به تنهایی قادر به تشکیل دولت جدید نخواهند بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی است که احزاب و جریان‌های سیاسی منتظر اعلام رسمی نتایج نهایی انتخابات پارلمانی عراق هستند، مشاور نخست وزیر این کشور در امور انتخابات از پایان بازشماری دستی آراء خبر داد.

عبدالحسین الهنداوی، مشاور نخست وزیر عراق در امور انتخابات پارلمانی، شنبه، 16 اکتبر، تاکید کرد که شمارش دستی آراء در تمام مراکز اخذ شده به پایان رسیده است.

مطابقت شمارش دستی با الکترونیکی

به گزارش خبرگزاری عراق «واع» عبدالحسین الهنداوی گفت که نتایج شمارش دستی آراء با نتایج الکترونیکی یکسان بود.

کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق پیشتر اعلام کرده بود که 95 درصد شمارش دستی در همه 3681 شعبه رای‌گیری به پایان رسیده است. عماد جمیل، یکی از اعضای کمیته اطلاع‌رسانی این کمیسیون، گفت:« مطابقت دادن نتایج شمارش دستی با نتایج الکترونیکی آراء با حضور نهادها و ناظران بین‌المللی انجام شد».

او همچنین افزود که تعداد کل شکایت‌های انتخاباتی به 356 مورد رسیده است.

گفتنی است که دولت عراق طی چند روز گذشته به طور مکرر تأکید کرد که انتخابات عادلانه، دقیق و سالم اجرا شده است.

در همین رابطه حسن ناظم، سخنگوی شورای وزیران عراق، اظهار داشت که نظرات برخی احزاب در مورد روند انتخابات مشروع است، اما در عین حال قانونی وجود دارد که اعتراضات را تنظیم می‌کند.

او همچنین تاکید کرد که دولت عراق به خاطر سالم بودن انتخابات مورد ستایش قرار گرفته و جامعه بین‌المللی این انتخابات را به رسمیت شناخت.

رایزنی‌های فراکسیون بزرگتر

گفتنی است که با اعلام نتایج نهایی انتخابات عراق، شتاب رایزنی‌ها برای تشکیل بزرگترین فراکسیون در پارلمان این کشور با هدف دستیابی به قوی‌ترین برگ فشار جهت تشکیل کابینه دولت جدید آغاز شده است.

جریان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه در این انتخابات به موفقیت‌های چشمگیری دست یافت. بر اساس نتایج اولیه جریان صدری‌ها بیش از 70 کرسی در پارلمان را به دست آورد. این در حالی است ائتلاف الفتح که شامل جناح‌های «حشد الشعبی» وفادار به ایران است، شکست سنگینی را متحمل شد.

با وجود این نتایج اما ناظران بعید می‌دانند که جریان صدری‌ها به تنهایی قادر به تشکیل دولت باشد، مگر اینکه با دیگر فراکسیون‌ها به تفاهم و توافق برسد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید