نگرانی درباره سرنوشت بازپرس پرونده انفجار بیروت در پی تهدیدهای حزب‌الله

پرسش خانواده قربانیان انفجار بندر بیروت درباره سرنوشت طارق بیطار بازپرس لبنانی این است که سرنوشت او چه خواهد شد آیا او دست از پرونده تحقیقات خواهد کشید یا نه؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در حالی که فشار بر «طارق بیطار» بازپرس قضایی پرونده انفجار بندر بیروت، از طریق کمپین تهدیدها و انتقادات شدید حزب‌الله لبنان و رسانه‌های وابسته به آن علیه قاضی پرونده بویژه پس از وقایع خونین روز پنجشنبه در پایتخت لبنان همچنان ادامه دارد، خانواده قربانیان و دیگر لبنانی‌‌ها که خواهان اجرای عدالت و مجازات عاملان این انفجار هستند، منتظر جلسه قضایی روزهای آینده و سرنوشت قاضی و پرونده قربانیان انفجار بندر بیروت، هستند.

حکومت میقاتی در کار قوه قضائیه دخالت نمی‌کند

نجیب میقاتی نخست وزیر لبنان شنبه، 16 اکتبر، بار دیگر تاکید کرد که دولت او تمایل ندارد در هیچ پرونده‌ مربوط به قوه قضاییه دخالت کند.

او گفت: «قوه قضائیه باید هر اقدامی را که مناسب می‌داند به صورت مستقل انجام دهد».
میقاتی تاکید کرد، پرونده کامل درگیری‌هایی که در بیروت رخ داد تحت نظارت دستگاه قضایی ذی‌صلاح و در اختیار سرویس‌های امنیتی است.

اظهارات میقاتی پس از جلسه او با وزیر دادگستری و رئیس شورای عالی قضایی لبنان بیان شده است.
به گفته رویترز در این جلسه مقرر شد که قاضی طارق بیطار سه‌شنبه آینده با رئیس شورای قضایی ملاقات و بار دیگر درباره این مسئله بحث و گفتگو شود.

منابع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری لبنان امروز به «العربیه» گفتند، وزیر دادگستری که دیروز با میشل عون رئیس جمهوری لبنان دیدار کرد، با هماهنگی بازپرس قضایی، پرونده را از طریق شورای عالی قضایی و بر اساس اصل تفکیک قوا حل و فصل خواهد کرد.

این منابع همچنین افزودند که شورای وزیران بر اساس اصل تفکیک قوا نمی‌تواند علیه بازپرس قضایی تصمیم بگیرد، بنابراین این مسئله احتمالا از طریق نهادهای مربوطه با قوه قضائیه انجام شود.

برکناری طارق بیطار

منابع قضایی گفتند که نبیه‌ بری، رهبر جنبش امل و رئیس پارلمان لبنان به «هنری خوری»، وزیر دادگستری کشورش اطلاع داده که او خواهان راه‌حلی سریع برای برکناری بازپرس قضایی از پیگیری پرونده انفجار بندر بیروت شده است.

از سوی دیگر روز گذشته حزب‌الله لبنان تأکید کرد که به نبرد خود برای برکناری طارق بیطار ادامه می‌دهد. علی دعموش، نماینده پارلمان از فراکسیون حزب‌الله نیز تاکید کرده که روند برکناری قاضی بیطار ادامه خواهد یافت و حزب‌الله از آن عقب‌نشینی نخواهد کرد.

این در حالی است که باشگاه قضات لبنان حمله به نهادهای قضایی این کشور را به شدت محکوم کرده است.
گفتی است که بیروت، پایتخت لبنان روز پنج‌شنبه پس از تجمع عناصر حزب‌الله و جنبش امل مقابل کاخ دادگستری، شاهد وقوع درگیری‌های مسلحانه بی‌سابقه‌ای بود.

طبق گفته وزیر کشور لبنان درگیری‌ها به کشته شدن 6 تن در منطقه «الطیونه» و زخمی شدن تعدادی منجر شد. همچنین نیروهای ارتش لبنان با استقرار در خیابان‌های پایتخت نزدیک به 19 نفر را در ارتباط با این درگیری‌های مسلحانه بازداشت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید