دیدار مشترک میان شورای امنیت ملی اسرائیل، روسیه و آمریکا درباره ایران

قرار است پس از دیدار قریب‌الوقوع رئیس جمهوری روسیه و نخست‌وزیر اسرائیل زمان و مکان نشست مشترک این دو کشور با آمریکا مشخص شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

الکساندر بن زوی، سفیر اسرائیل در روسیه اعلام کرد که تل آویو با مسکو و واشینگتن درباره برگزاری دیدار مشترک روسای شورای امنیت سه کشور پیرامون ایران و سوریه توافق کرده است.

بن زوی، شنبه 16 اکتبر به خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه گفت: «هنوز مکان و زمان این دیدار مشترک مشخص نشده است. ما آماده میزبانی این نشست هستیم اما هنوز توافقی صورت نگرفته است.»

سفیر اسرائیل در مسکو تاکید کرد که موضوع این دیدار، بحث و گفت‌وگو درباره ایران و سوریه و دیگر مسائل خاورمیانه خواهد بود.

قرار است پس از دیدار ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در شهر سوچی در 22 اکتبر، زمان و مکان نشست سه‌جانبه مذکور تعیین شود.

پیش از این یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل نیز از امکان برگزاری این نشست در اواخر ماه جاری میلادی سخن گفته بود.

روسیه از کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» است که آمریکا در سال 2018 در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ از آن خارج شد.

سالن برگزاری مذاکرات اتمی وین
سالن برگزاری مذاکرات اتمی وین

کاهش نقش ایران در سوریه

دیدبان حقوق بشر سوریه گزارش داده بود که بمباران مواضع گروه‌های وابسته به ایران در سوریه با چراغ سبز روسیه انجام می‌گیرد.

این سازمان حقوق بشری مخالف نظام بشار اسد تصریح کرد که به‌دلیل اختلاف راهبردها و رویکردهای روسیه و ایران در سوریه، مسکو از انجام حملات هوایی اسرائیل به مواضع شبه‌نظامیان وابسته به ایران با هدف کاهش نفوذ تهران در سوریه مخالفتی ندارد.

عناصر وابسته به ایران در سوریه
عناصر وابسته به ایران در سوریه

اسرائیل از سال 2011 به طور پیوسته مواضع ارتش سوریه و پایگاه‌های شبه‌نظامیان وابسته به ایران از جمله مواضع حزب‌الله در سوریه را مورد هدف قرار داده است.

هر چند اسرائیل به‌طور رسمی مسئولیت حملات هوایی در سوریه را نپذیرفته اما دائما تاکید می‌کند که مانع نفوذ و حضور نظامی ایران در سوریه خواهد شد.

تل آویو‌ حضور نظامی ایران به واسطه گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به تهران از جمله حزب‌الله لبنان و ده‌ها گروه مسلح دیگر را تهدیدی علیه امنیت ملی خود عنوان کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید