باکو: ایران از مناطق آزاد شده آذربایجان جهت قاچاق موادمخدر به اروپا استفاده می‌کرد

باکو می‌گوید مقادیر هروئین کشف شده در مناطق مرزی این کشور با ایران نسبت به سال گذشته دوبرابر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهوری آذربایجان در اظهاراتی گفت، ایران در 30 سال گذشته از خاک «مناطق آزاد‌شده آذربایجان» به عنوان گذرگاهی برای قاچاق موادمخدر به اروپا استفاده می‌کرده است.

به گزارش خبرگزاری «ترند»، الهام علی‌اف در اجلاس «سران اتحادیه کشورهای مستقل همسود»، با طرح اتهام علیه ایران و ارمنستان به قاچاق موادمخدر، اظهار داشت که میزان هروئین کشف‌شده در مناطق مرزی آذربایجان و ایران نسبت به سال‌های گذشته دوبرابر افزایش یافته است.

او افزود: «پس از گذشت یک‌سال از بازپس‌گیری این مناطق از ارمنستان، گذرگاه قاچاق موادمخدر که از ایران آغاز و از شهرستان جبرئیل به ارمنستان و سپس اروپا ادامه پیدا می‌کرد، توسط باکو بسته شد.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در واکنش به این اظهارات با «تعجب‌برانگیز» خواندن سخنان علی‌اف، آن را تکذیب کرد.

خطیب‌زاده طرح این اظهارات را در راستای منافع اسرائیل دانست و عنوان کرد، در این مورد به اظهارات باکو «در جای خود پاسخ مقتضی داده خواهد شد.»

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان نیز با تکذیب گفته‌های علی‌اف، ادعا کرد که این کشور همکاری نزدیکی با ایران جهت مبارزه با قاچاق مواد مخدر در منطقه دارد.

ایران و آذربایجان از ماه سپتامبر وارد بحران دیپلماتیک شدند. تهران باکو را متهم کرد به اسرائیل اجازه داده از خاک آذربایجان برای دخالت در امور ایران استفاده کند.

ایران در اوایل ماه اکتبر با انجام رزمایش‌ نظامی در نزدیکی مرز خود با آذربایجان، به تهدیدات لفظی خود ادامه داد. در مقابل، آذربایجان همراه با متحد خود ترکیه مانورهای مشابهی در امتداد مرز خود با ایران برگزار کرد.

فناوری نظامی اسرائیل به‌ویژه هواپیماهای بدون سرنشین در پیروزی آذربایجان بر ارمنستان در جریان «جنگ دوم قره‌باغ» از سپتامبر تا نوامبر 2020 نقشی اساسی ایفا کرد.

ایران که در اولین دور این جنگ‌ها از 1988 تا 1994 از ارمنستان حمایت کرد، در دوم کوشید موضعی بی‌طرفانه اتخاذ کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید