گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و سعودی درباره یمن، ایران و مسائل منطقه‌ای

بلینکن: شراکت قوی با پادشاهی عربی سعودی داریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه ایالات متحده آمریکا و پادشاهی عربی سعودی در واشینگتن درباره ایران، یمن و مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا جمعه، 15 اکتبر، طی کنفرانس خبری مشترک با شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه سعودی ضمن اشاره به اهمیت روابط واشینگتن با ریاض، گفت: «شراکت قوی با پادشاهی عربی سعودی داریم.»

بلینکن افزود که ایالات متحده متعهد به دفاع از امنیت سعودی است و افزود که او با همتای سعودی خود درباره پرونده‌های یمن، ایران و تعدادی از مسائل منطقه‌ای گفت‌وگو کرده است.

بلینکن ضمن تاکید مجدد بر تعهد آمریکا به کمک به سعودی در دفاع از خاک این‌ کشور، مجددا بر محکومیت حملات حوثی‌ها از سوی واشینگتن تاکید کرد.

از طرفی فیصل بن فرحان، در این کنفرانس خبری مشترک روابط کشورش با ایالات متحده آمریکا را برای منطقه و جهان مهم دانست.

فیصل بن فرحان، گفت که گفت‌و‌گوهایی ثمربخش را با وزیر خارجه آمریکا انجام داده است. او گفت با بلینکن حول تقویت زمینه‌های همکاری‌های استراتژیک و همکاری در زمینه گسترش هماهنگی‌های مشترک به گفت‌و‌گو کرده است.

وزرای خارجه آمریکا و سعودی در دیدار خود علاوه بر روابط دوجانبه درباره مسائل منطقه‌ای و در مقدمه آن یمن و ایران گفت‌وگو کردند.

شایان ذکر است که وزیر خارجه سعودی در ماه ژوئن گذشته با همتای آمریکایی خود موضوع توقف حمایت‌ مالی ایران از شبه‌نظامیان حوثی در یمن و گروههای تروریستی که صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کنند را بررسی کرده بود.

دو طرف همچنین در حاشیه نشست وزرای خارجه و توسعه کشورهای گروه 20 موضوع تقویت هماهنگی‌ مشترک میان دو کشور برای متوقف کردن اقدامات مداخله‌جویانه ایران در منطقه را مورد بررسی قرار داده بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید