سعودی: فعالیت‌های هسته‌ای ایران خطری بزرگ علیه منطقه است

بن فرحان: مذاکرات میان سعودی و ایران دوستانه بوده، اما پیشرفت ملموسی محقق نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه پادشاهی عربی سعودی تاکید کرد در حالی که جهان برای بازگرداندن تهران به توافق هسته‌ای امضا شده در سال 2015 تلاش می‌کند، ایران با تسریع فعالیت‌های هسته‌ای خود منطقه را وارد مرحله‌ای بسیار خطرناک کرده است.

فیصل بن فرحان جمعه، 15 اکتبر، در کنفرانسی خبری در واشینگتن طی دیدار از ایالات متحده آمریکا، که در آن درباره بسیاری از مسائل و از جمله مسائل منطقه‌ای سخن گفته، افزود که مذاکرات میان پادشاهی عربی سعودی و ایران دوستانه بوده، اما پیشرفت ملموسی محقق نکرده است.

این در حالی است که وزیر خارجه سعودی مذاکرات جاری کشورش با طرف ایرانی را در مرحله مقدماتی، جدی و دوستانه توصیف کرده بود. او در این‌باره جمعه در گفت‌وگو با روزنامه «فایننشال تایمز» گفت ریاض برای برقراری ثبات در منطقه مصمم است.

بن فرحان تصریح کرد: «در مذاکرات جاری جدی هستیم. این مذاکرات برای ما تحول بسیار بزرگی نیست چرا که سعودی همواره خواهان راه‌حلی برای تحقق ثبات در منطقه‌ است.»

گفت‌وگوهای سازنده

شایان ذکر است که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در دیدار اخیرش از مسکو، پایتخت روسیه، درباره گفت‌وگوهای جاری میان سعودی و ایران گفت که مذاکرات سازنده‌ای میان دو کشور در حال انجام است.

او پیشتر نیز گفته بود که گفت‌وگوهای جاری میان دو طرف «سازنده و در مسیر درستی قرار دارد» و افزود که این مذاکرات به سود هر دو کشور و کل منطقه است.

وزیر خارجه ایران همچنین اظهار داشت که کشورش آماده از سرگیری روابط با سعودی است و اکنون منتظر موضع ریاض است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در اوایل ماه جاری میلادی خاطرنشان کرد که مذاکرات میان تهران و ریاض در بهترین شرایط در حال پیگیری است و تلاش‌ها برای ازسرگیری روابط پایدار بر اساس چارچوب مورد رضایت طرفین ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید