سعودی: خواستار کنترل اسلحه غیر قانونی در لبنان هستیم

وزارت خارجه سعودی تاکید کرده که تقویت و احترام به نهادهای دولتی به سود همه شهروندان لبنانی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه پادشاهی سعودی در واکنش به حوادث خونین روز گذشته لبنان اعلام کرد که با جدیت، شرایط حساس لبنان را پیگیری کرده و در کنار مردم این کشور خواهد بود.

وزارت خارجه سعودی، جمعه، 15 اکتبر، در بیانیه خود آورده است که «امیدواریم هر چه زودتر امنیت کامل در لبنان برقرار شود و اسلحه غیر قانونی در کنترل دولت قرار بگیرد.»

در ادامه این بیانیه آمده که‌ تقویت و احترام به نهادهای دولتی به سود امنیت لبنان و همه شهروندان این کشور است.

این بیانیه افزوده است: «مردم لبنان شایسته ثبات، رشد اقتصادی و امنیتی پایدار با هدف نابودی تروریسم در کشورشان هستند. پادشاهی سعودی خواستار تقویت نظام سیاسی در راستای منافع همه شهروندان لبنانی است.»

حوادث خونین

مناطق الطیونه، الشیاح و عین الرمانه در بیروت روز گذشته شاهد درگیری مسلحانه و تبادل آتش با «آر‌پی‌جی» بود که از زمان جنگ داخلی لبنان سابقه نداشته است.

عناصر حزب‌الله و امل با سلاح‌های غیر قانونی خود در خیابان‌های بیروت رژه رفتند و با ارعاب شهروندان، خاطره روزهای خونبار جنگ داخلی را مجددا زنده کردند.

وزارت بهداشت و درمان لبنان اعلام کرد که در جریان حوادث روز پنج‌شنبه 6 نفر کشته ‌و بیش از 30 نفر زخمی شدند.

میشل عون، رئیس جمهوری لبنان و نجیب میقاتی، نخست‌وزیر این کشور نیز در پی این حوادث خواستار خویشتنداری و آرامش طرف‌های درگیر شدند.

فعالان و نمایندگان وابسته به حزب‌الله، حوادث خونین روز گذشته را پیامد رفتار تحریک کننده قاضی پرونده انفجار بندر بیروت دانستند که پیشتر خواستار بازجویی از برخی منتسبان این حزب شده بود.

درگیری مسلحانه در بیروت
درگیری مسلحانه در بیروت

حوادث روز گذشته پس از تجمع هواداران حزب‌الله و گروه امل مقابل کاخ دادگستری لبنان در اعتراض به «طارق البیطار»، قاضی پرونده انفجار بندر بیروت شعله‌ور شد. البیطار پس از استنکاف یک وزیر سابق و‌ یک نماینده از وابستگان دو گروه مذکور، حکم بازداشت آنها را صادر کرد.

شبه‌نظامیان وابسته به حزب‌الله و امل برای تحت فشار قراردادن روند تحقیقات در پرونده انفجار بندر بیروت و برکناری قاضی این پرونده، پنج‌شنبه با اسلحه سبک و‌ نیمه سنگین وارد چندین منطقه مسکونی بیروت شدند و با تیراندازی و شلیک آرپی‌جی به ارعاب شهروندان غیر نظامی پرداختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید