جريان صدری‌ها: ما نخست وزیر جدید عراق را تعیین می‌کنیم

کارشناسان معتقدند جریان صدری‌ها با پیروزی در انتخابات در عرصه سیاسی عراق دست بالا را خواهند داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اگرچه نتایج نهایی انتخابات پارلمانی که روز یکشنبه در عراق برگزار شد، هنوز اعلام نشده، اما جريان صدری‌ها به رهبری مقتدی صدر، روحانی شیعه روز جمعه به صراحت اعلام کرد که اين جريان با توجه به پیروزی بزرگی که در عرصه انتخابات پارلمانی به دست آورده، نخست وزیر جدید این کشور را تعیین خواهد کرد.

ناصر الربیعی، رئیس هیئت سیاسی جریان صدری‌ها و عضو کمیته مذاکره کننده جمعه، 15 اکتبر، تأکید کرد، جریان صدری‌ها به صراحت اعلام می‌کند که نامزد برای پست نخست وزیری جدید از این جریان خواهد بود.

تعیین نخست وزیر توافقی نخواهد بود

به گزارش خبرگزاری عراق رئیس هیئت سیاسی جریان صدری‌ها تأکید کرد:«مسئولیت حکومت جدید عراق مستقیما بر عهده صدری‌ها خواهد بود و این جریان مسئولیت همه ناکارآمدی‌ها را تحمل خواهد کرد».

رئیس هیئت سیاسی صدری‌ها به صراحت اعلام کرد که تعیین نخست وزیر جدید به صورت توافقی نخواهد بود، به این معنی که شاید شامل طیف‌های سیاسی مخالف نشود.

او گفت: «دولت جدید توسط احزاب سیاسی اداره خواهد شد و به توافق‌های‌ سیاسی مشروط، پایبند نخواهد بود چرا که در آن صورت همه طیف‌ها مشکل خواهند داشت و مخالفان از همه طیف‌ها خواهند بود».

برگ برنده قوی صدری‌ها برای اعمال فشار

گفتنی است که جریان صدری‌ها پس از دستاوردهایی که در انتخابات به دست آورد، برگ بسیار قوی برای اعمال فشار بر موضوع انتخاب نخست وزیر در دست دارد، اما هنوز برای تشکیل دولت باید با سایر نیروهای سیاسی توافق کند.

بر اساس نتایج اولیه کمیسیون عالی انتخابات پارلمانی عراق، جریان صدری‌ها با به‌ دست آوردن بیش از هفتاد کرسی از 329 کرسی پارلمان صدرنشین این انتخابات شد، اما هنوز توانایی تعیین نخست وزیر از سوی این جریان به تنهایی امکان‌پذیر نیست.

در این زمینه، رناد منصور یکی از محققان مرکز «چتام هاوس» در بریتانیا، به خبرگزاری فرانسه گفت: «نتایج انتخابات دست بالا را در عرصه سیاسی عراق به جریان صدری‌ها می‌دهد، اما این تنها عامل مهم نیست، این فراکسیون باید با فراکسیون‌های دیگر مذاکره کند».

برخی کارشناسان معتقدند که انتخابات روز یکشنبه به برهم خوردن موازنه شکننده قدرت در بغداد که نزدیک به دو دهه تحت کنترل جریان‌ها و احزاب سیاسی حاکم کنونی بوده است، منجر نخواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید