الکاظمی: انتخابات پارلمانی عراق بازنده‌ای ندارد

نخست وزیر عراق اعتراض به نتایج انتخابات از طریق چارچوب‌های قانونی را حق مسلم همه افراد دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق ضمن تاکید بر این که انتخابات پارلمانی در بالاترین سطح از شفافیت برگزار شده، گفت که این انتخابات هیچ بازنده‌ای نداشته و همه برنده هستند زیرا رقابت آنها برای خدمت به عراق است.

مصطفی الکاظمی شامگاه پنجشنبه، 14 اکتبر، با تبریک‌گویی به همه برندگان و شرکت کنندگان در روند انتخابات پارلمانی اخیر، گفت: «این انتخابات هیچ بازنده‌ای ندارد بلکه همه برنده هستند، زیرا رقابت میان آنها برای خدمت به عراق بود.»

حق اعتراض و تجدید نظر در شمارش آراء

به گزارش خبرگزاری رسمی عراق «واع» الکاظمی در سخنان خود در جلسه کابینه از طبقه سیاسی خواست تا با خود و جامعه کنار بیایند و صفحه‌ جدیدی در عرصه سیاسی و اجتماعی بگشایند.

الکاظمی از کسانی که خواهان تجدیدنظر یا بازشماری آراء هستند خواست تا درخواست‌های خود را ارائه دهند تا خواسته‌های آنها از طریق چارچوب‌های قانونی پیگیری شود.

او از کمیسیون انتخابات و قوه قضاییه خواست تا به گونه‌ای عمل کنند که حقوق همه به طور مساوی مراعات شود. او همچنین اظهار داشت که هر نهاد یا شخصیتی حق دارد درخواست تجدیدنظر ارائه دهد و کمیسیون انتخابات باید با جدیت تمام درخواست‌ها را پیگیری کند. الکاظمی درباره هر گونه انحراف یا خروج از چارچوب‌های قانونی در برخورد با نتایج انتخابات هشدار داد.

اجرای انتخابات بدون تخلفات امنیتی و قانونی

الکاظمی گفت: «ما به وعده خود مبنی بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر و بدون ثبت هیچ گونه تخلفات امنیتی و قانونی عمل کردیم».

او خاطرنشان کرد:«این برای اولین بار است که انتخابات بدون اعمال مقررات منع رفت و آمد و بدون حضور نخست وزیر به عنوان نامزد در انتخابات برگزار شد».

نخست وزیر عراق گفت:«ما در انتخابات شرکت نکردیم تا به آن اعتماد و اعتبار بدهیم و آن را از هرگونه فشار سیاسی احتمالی دور کنیم».

او خاطرنشان کرد: «انتخابات هسته و روح روند دموکراتیک را تشکیل می‌دهد و مردم عراق با تعامل خود با مراسم انتخاباتی ثابت کردند که مشتاق آینده خود هستند، از بازگشت و قهقرایی خودداری کرده و در تلاش برای ساختن آینده‌ای روشن برای نسل‌های آینده هستند».

اتحاد و همکاری

الکاظمی گفت: «ما به عنوان ملت و نیروهای سیاسی و دولت باید دست به دست هم دهیم، همکاری کرده و انتخابات و نتایج آن را به شیوه‌ای عملی و با تلاش زیاد و دور از وعده‌ها و شعارهای توخالی اجرا کنیم تا با بهره‌گیری از تجربیات خود و برنامه‌ریزی، اشتباهات گذشته را اصلاح کنیم و آینده‌ای شایسته برای مردم ما بسازیم».

الکاظمی همچنین اظهار داشت که انتخاباتی که با بالاترین درجه صداقت و شفافیت و به دور از هرگونه دخالت یا فشار دولت برگزار شد، اعتماد جامعه بین‌المللی و دیگر کشورها به عراق را تقویت کرده است. او از برندگان این انتخابات خواست تا با تمام توان، جدیت و حسن نیت وظایف خود را انجام دهند.

همچنین با اشاره به اینکه چالش‌های آینده بسیار زیاد است و مهمترین آنها چالش اقتصادی است، تاکید کرد: «ما کار خود را آغاز کرده‌ایم و منتظر به سرانجام رساندن این تلاش‌ها از سوی دولت بعدی هستیم و با همکاری، همبستگی و سخت‌کوشی می‌توانیم بر همه چالش‌ها پیروز شویم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید