حزب مسیحی «نیروهای لبنانی» اتهام‌های حزب‌الله را تکذیب کرد

حزب‌الله لبنان حزب مسیحی«نیروهای لبنانی» به رهبری سمیر جعجع را به نقش داشتن در درگیری‌های بیروت و«قتل عمد» متهم کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حزب«نیروهای لبنانی» به رهبری سمیر جعجع اتهام‌های مطرح شده حزب‌الله لبنان علیه این حزب مسیحی را تکذیب کرد.

حزب مسیحی «نیروهای لبنانی» پنج‌شنبه، 14 اکتبر، ضمن تکذیب اتهام‌های مطرح شده حزب‌الله لبنان علیه این حزب هر گونه نقش داشتن در درگیری‌های مسلحانه امروز بیروت را نفی کرد.

این حزب همچنین ضمن رد ادعاهای حزب‌الله از مقامات لبنانی خواست به طور واضح عاملان خشونت‌های امروز بیروت را شناسایی و معرفی کنند. و افزود که عکس‌ها و ویدیوهای منتشر شده از صحنه‌های درگیری‌های بیروت به وضوح نشان می‌دهد که چه کسانی اسلحه و راکت حمل می‌کردند.

پیش از آن سمیر جعجع، رهبر حزب مسیحی «القوات اللبنانیه» نیز با محکوم کردن وقایع بیروت، دلیل اصلی وقوع چنین رویدادهای خشونت‌باری را سلاح غیر قانونی خارج از کنترل دولت دانست.

حزب‌الله لبنان لحظاتی پیش از این حزب «نیروهای لبنانی» به رهبری سمیر جعجع سیاستمدار مخالف دولت را به نقش داشتن در درگیری‌های بیروت و«قتل عمد» متهم کرده بود.

حزب‌الله لبنان اعضای حزب «نیروهای لبنانی» که یک حزب مسیحی مخالف است را به تیراندازی علیه اعضای حزب‌الله متهم کرد. این حزب گفت که افرادی از حزب نیروهای لبنانی از بام ساختمان‌های منطقه «الطیونه» اقدام به تیراندازی مستقیم به سوی افراد حزب‌الله کردند.

در این‌باره گروه حزب‌الله لبنان مورد حمایت ایران و «جنبش امل» در بیانیه مشترکی تاکید کردند که «حمله مسلحانه به اعتراض مسالمت‌آمیز» در «الطیونه» توسط گروهی از حزب نیروهای لبنانی انجام شده است.

این در حالی است که اغلب رسانه‌های لبنان ویدیوهایی را منتشر کردند که در آن نشان می‌دهد که اعضای حزب الله لبنان با اسلحه آر پی جی 7 و دیگر سلاح‌های گرم مانند مسلسل و غیر وارد منطقه مسیحی‌نشین «الطیونه» شده و به تخریب اموال خصوصی و عمومی دست زدند.

دو رهبر حزب‌الله و جنبش امل از ارتش و نیروهای امنیتی خواستند تا مسئولیت خود را در بازگرداندن امور و دستگیری عاملان قتل که به قول آنه «نامشان» شناخته شده است، به عهده بگیرند.

سمیر جعجع درگیری‌های مسلحانه بیروت را محکوم کرد

از سوی دیگر سمیر جعجع رهبر حزب مسیحی «نیروهای لبنانی» وقایع امروز منطقه «الطیونه» که پس از تظاهرات اعضای حزب الله و ورود مسلحانه آنها در منطقه مسیحی نشین «الطیونه» در بیروت اتفاق افتاد را بیروت محکوم کرد.

او همچنین در بیانیه‌ای تاکید کرد، دلیل اصلی وقوع چنین رویدادهای خشونت بار را سلاح غیر قانونی و خارج از کنترل دولت دانست که همواره شهروندان لبنانی را در همه جا تهدید می‌کند.

در همین حال رئیس جمهوری، نخست وزیر و وزیر دفاع لبنان در بیانیه مشترکی خواستار انجام تحقیقات کامل و دقیق برای شناسایی مسئولان و مقصریین وقایع امروز در پایتخت لبنان شدند.

ارتش لبنانی تعدادی مظنون را بازداشت کرد

همان زمان گروهی از نیروهای ارتش لبنان به تعدادی از ساختمان‌ها و خانه‌های منطقه که در آن تیراندازی شده بود، وارد شده و تعدادی از افراد درگیر را بازداشت کردند.

شبکه‌های اجتماعی و برخی رسانه‌های لبنان، تصاویر و ویدیوهایی را منتشر کردند که نشان می‌دهد نیروهای ارتش این کشور یکی از افراد شرکت کننده در درگیری‌های امروز را بازداشت کردند.

شایان ذکر است بیروت، پایتخت لبنان پنج‌شنبه پس از تجمع افرادی از حزب‌الله و جنبش امل مقابل کاخ دادگستری، شاهد وقوع درگیری‌های مسلحانه بی‌سابقه‌ای بود. این درگیری طبق گفته وزیر کشور لبنان به کشته شدن 6 تن در منطقه «الطیونه» در بیروت منجر شد. همچنین رسانه‌های لبنان از کشته شدن 6 نفر و زخمی شدن 60 نفر دیگر خبر دادند،

درگیری پس از آن شروع شد که افرادی از جنبش امل و حزب الله لبنان دو گروه شبه‌نظامی وابسته به ایران با اعتراض به بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت که برخی منتسبان به این دو گروه‌ها را برای بازجویی فراخوانده، اقدام به تهدید و تظاهرات مسلحانه کرده و با سر دادن شعارهای فرقه‌‌گرایانه وارد منطقه کاملا مسیحی‌نشین «الطیونه» شده و اقدام به تخریب خودروها اموال عمومی و خصوصی و شکستن ویترین‌های مغازه‌ها در آن منطقه کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید