مایک پمپئو: «مماشات آمریکا» اسرائیل را به سوی اقدام نظامی علیه ایران سوق می‌دهد

پمپئو گفت «چندین کشور» عربی وجود دارند که آماده‌اند اسرائیل را به عنوان «شریک صلح و رفاه» به رسمیت بشناسند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مایک پمپئو، وزیر خارجه سابق ایالات متحده، اعلام کرد که «مماشات آمریکا» با ایران که رژیم این کشور را «جسورتر» کرده است، در نهایت اسرائیل را مجبور خواهد کرد تا علیه رژیم ایران دست به «اقدام نظامی» بزند.

به گزارش «جروزالم پست»، سه‌شنبه، 12 اکتبر 2021، پمپئو که در جریان «دهمین کنفرانس دیپلماتیک روزنامه جروزالم‌ پست» سخنرانی می‌کرد، گفت که تصمیم دولت ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران موسوم به «برجام» کار درستی بود، و مدعی شد که سیاست‌هایی که دولت پیشین ایالات متحده اتخاذ نمود، جهان را از «شر رژیم ایران» ایمن‌تر کرد.

به گفته وی: «ما آنها [حکومت ایران] را از دسترسی به منابع محروم، و توانایی‌شان برای ایجاد تهدید در منطقه خلیج را محدود کردیم. حمله ما به قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس، نشان‌دهنده عزم ما برای دفاع از منافع آمریکا در سرتاسر جهان بود. مسیری که ما در پیش گرفته بودیم، مانع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای می‌شد.»

پمپئو مدعی شد که اگر دولت ترامپ یکی دو سال بیشتر در قدرت می‌ماند، همکاری بین آن دولت و دولت اسرائیل می‌توانست مانع پیشرفت‌های هسته‌ای ایران بشود. او گفت: «ما هرگز اجازه نمی‌دادیم که ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.»

در پاسخ به پرسش خبرنگاران در جریان کنفرانس «جروزالم پست» مبنی بر اینکه «چشم‌انداز عادی‌سازی کلی با ملل عربی چقدر برای اسرائیل روشن است؟»، وزیرخارجه سابق آمریکا گفت که به باور وی، «چندین کشور» عربی وجود دارند که آماده‌اند اسرائیل را به عنوان «شریک صلح و رفاه» به رسمیت بشناسند.

پمپئو افزود: «پیمان ابراهیم راه حلی روشن است که تمام مردم منطقه می‌توانند با انتخاب خود، به عضوی از آن تبدیل شوند. اسرائیل کشوری صلح‌طلب است، و فلسطینی‌ها می‌توانند زندگی بهتری داشته باشند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید