انتخابات عراق؛ کسب کرسی‌های جدید برای دو ائتلاف «دولت قانون» و «فتح»

کمیسیون انتخابات عراق تاکید کرد که با بررسی شکایات و اعتراضات، نتایج نهایی تا 20 روز دیگر اعلام خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کمیسیون انتخابات عراق اعلام کرد که در ادامه شمارش آرا، دو ائتلاف «دولت قانون» و «فتح» کرسی‌های جدیدی در پارلمان آینده به‌دست آوردند.

این کمیسیون چهارشنبه 13 اکتبر با اعلام این خبر تاکید کرد که نتایج اعلام‌شده تا این لحظه نهایی نبوده و احتمال تغییر نتایج وجود دارد.

کسب کرسی‌های جدید برای دو ائتلاف دولت قانون و فتح با کاهش تعداد کرسی‌های ائتلاف صدر همراه بوده است.

کمیسیون انتخابات عراق روز گذشته با اعلان نتایج اولیه شمارش آرا اعلام کرده بود که ائتلاف صدر، با 73 کرسی پیشتاز انتخابات است.

این کمیسیون همچنین تاکید کرد که با بررسی شکایات و اعتراضات، نتایج نهایی انتخابات تا 20 روز دیگر اعلام خواهد شد.

از سویی مقتدا صدر، روحانی شیعه و رهبر جریان صدر در واکنش به آماده‌باش نیروهای حشد الشعبی با تاکید بر خویشتنداری گروه‌های سیاسی نسبت به ارتکاب اقدامات محاسبه‌نشده هشدار داد.

مقتدا صدر
مقتدا صدر

صدر شامگاه سه‌شنبه 12 اکتبر گفت که تاخیر در اعلام نتایج انتخابات پارلمانی عراق و اختلافات سیاسی در مورد چگونگی تعامل با صندوق‌های رای آسیب زیادی به اعتماد مردم وارد می‌کند.

همزمان گروه شبه‌نظامی حشد الشعبی، پس از اعلام نتایج اولیه انتخابات و شکست در انتخابات پارلمانی اخیر عراق، به نیروهای خود آماده‌باش داد و اعلام کرد، در صورت غیبت افراد در مراکز نظامی اقدام به اخراج آنها خواهد کرد.

مقتدا صدر در واکنش به این اقدام حشد الشعبی در صفحه توییتر خود نوشت: «اختلافات سیاسی و تاخیر در اعلام نتایج انتخابات پیش از ضرر به ائتلاف‌های سیاسی باعث آسیب به مردم می‌شود چرا که چنین اقداماتی به کاهش سطح خدمات‌رسانی و تشدید فعالیت‌های تروریستی منجر خواهد شد.»

وی افزود که همه را به خویشتن‌داری، حفظ وحدت ملی و التزام به روش‌های قانونی در صورت اعتراض به نتایج انتخابات دعوت می‌کنم.

بسیاری از اشخاص و گروه‌های سیاسی نسبت به واکنش‌های تندروانه به نتایج انتخابات پارلمانی عراق هشدار دادند.

ائتلاف «فتح»، شاخه سیاسی گروه‌های شبه‌نظامی مسلح با رد نتایج اولیه انتخابات عراق، به نیروهای خود اعلام آماده‌باش داد و خواستار بازگشت همه عناصر خویش به مراکز نظامی شد.

انتخابات عراق
انتخابات عراق

احمد الاسدی، سخنگوی ائتلاف فتح به تلویزیون «النجباء» گفت که مخاطب اعتراض آنها ائتلاف‌های سیاسی نیستند بلکه این اعتراض به کمیسیون انتخابات عراق است که در اعلام نتایج تردید می‌کند.

از سویی کاخ سفید برگزاری انتخابات عراق را تبریک گفت و خواستار تایید هر چه سریعتر نتایج آن شد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در نشست با خبرنگاران گفت: «به حکومت عراق برای برگزاری انتخابات زودهنگام تبریک می‌گویبم. پس از تایید نتایج انتخابات، امیدواریم هر چه زودتر پارلمان و دولت جدید عراق تشکیل شوند.»

وایولا فون کرامون، مسئول ناظران اتحادیه اروپا، هم گفت که انتخابات عراق به خوبی مدیریت شد و آرامش و امنیت خوبی را در روز رای‌گیری شاهد بودیم.

او اظهار داشت که رای‌دهندگان به آسانی و بدون ممانعت رای خود را به صندوق انداختند و افزود: «اتحادیه اروپا با 100 ناظر و 59 دیپلمات بر روند انتخابات عراق نظارت کرد.»

کمیسیون انتخابات عراق نیز سه‌شنبه اعلام کرد که پذیرای اعتراض و شکایات نسبت به نتایج انتخابات پارلمانی اخیر است.

خبرگزاری رسمی عراق روز گذشته اعلام کرد که 97 زن در انتخابات پارلمانی برنده شدند.

بنا به نتایج اولیه، ائتلاف صدر با کسب 73 کرسی پیشتاز این انتخابات است.

ائتلاف «تقدم» با 38 کرسی و ائتلاف «دولت قانون» با 37 کرسی نیز به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید