«حسینیون»؛ نیروهای نیابتی جدید ایران در جمهوری آذربایجان

نیروی قدس سپاه پاسداران ایران از اوایل دهه نود میلادی در جمهوری آذربایجان فعال بوده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وبگاه «میدل ایست مانیتور» در گزارشی تحقیقی نوشته که سپاه پاسداران ایران اقدام به تاسیس «نیروهای نیابتی» جدیدی در جمهوری آذربایجان تحت عنوان «حسینیون» کرده است که شباهت زیادی با دیگر نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی همچون «حزب‌الله» دارد.

به گزارش این وبگاه، حسینیون تمام ویژگی‌های اصلی دیگر نیروهای نیابتی شبه‌نظامی جمهوری اسلامی در منطقه، معروف به «محور مقاومت»، را به نمایش می‌گذارند. از جمله، کاربرد رنگ‌های زرد و سبز و تفنگی که در مشتی فشرده شده در پرچم آن است.

اگرچه تهران همیشه به دنبال «صدور انقلاب» خود به آذربایجان بوده است، اما تابحال در این راستا موفقیت چندانی کسب نکرده است. به عنوان مثال، «حزب اسلامی آذربایجان»، که در سال 1991، یعنی سال استقلال آذربایجان از شوروی سابق تأسیس شد، تنها چهار سال دوام آورد، و پس از متهم شدن به دریافت تأمین مالی مخفیانه از سوی رژیم ایران «با هدف سرنگونی دولت و تبدیل کشور به جمهوری اسلامی» منحل شد.

با این وجود، به گفته «میدل ایست مانیتور»، نیروهای قدس سپاه پاسداران از اوایل دهه نود میلادی در آذربایجان فعال بوده است. برخی از اعضای سابق «حزب اسلامی آذربایجان»، با استفاده از تسلیحات و کمک‌های مالی ایران، توانستند در سال 1993 «حزب‌الله آذری» را تشکیل دهند، که یک مرتبه حمله‌ای علیه سفارت آمریکا در باکو ترتیب داد.

در سال 2012، مقامات آذربایجانی 22 نفر از اعضای یک شبکه غیرقانونی تحت کنترل سپاه که را به «توطئه برای انجام حملات تروریستی علیه اهداف اسرائیلی و غربی» متهم کردند.

گزارش نتیجه می‌گیرد که علاوه بر عراق، که کشوری با اکثریت جمعیت شیعه است، جمهوری آذربایجان در باب «مداخلات ایران» جایگاهی منحصر به فرد دارد. بدین ترتیب، «تحریکات»ی که تهران از سوی باکو حس می‌کند، اگرچه ممکن است به «درگیری متعارف» منجر نشود، اما ظهور حسینیون نشان می‌دهد که حکومت ایران از طریق «روش‌های نامتعارف» گزینه‌هایی برای مقابله با دشمنان خود در قفقاز دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید