رویترز: حضور فرمانده سپاه قدس در بغداد همزمان با اعلام نتایج انتخابات عراق

گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران برای حفظ نفوذ در دولت آینده عراق به متوسل شدن به خشونت و آتش‌زدن ساختمان‌ها تهدید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک دیپلمات غربی در گفت‌وگو با «رویترز» گفت اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران ایران همزمان با اعلام نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق در بغداد حضور یافته تا شبه‌نظامیان عراقی وابسته به ایران را برای مرحله ما بعد از انتخابات و حفظ نفوذ در درون دولت آتی این کشور سازماندهی کند.

این دیپلمات غربی سه‌شنبه، 12 اکتبر، در گفت‌وگو با «رویترز» تاکید کرد که قاآنی برای دیدار با رهبران گروههای شبه‌نظامی طرفدار ایران و برای یافتن راهی برای ابقای متحدان تهران در قدرت، به بغداد رفته است.

از سویی دو منبع ایرانی در گفت‌وگو با رویترز حضور اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس در بغداد در مرحله کنونی را تایید کرده‌اند.

در همین راستا یکی از فرماندهان گروههای شبه‌نظامی وابسته به ایران گفت که گروههای مسلح در عراق برای حفظ نفوذ خود در ساختارهای دولت آینده اگر لازم شود متوسل به خشونت شده و ساختمان‌های متعلق به جریان صدری را به آتش خواهند کشید.

این در حالی است که مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق که دوره نخست وزیری او با اجرای انتخابات زودهنگام به پایان رسیده است، گفت که طرح امنیتی با موفقیت اجرا و کلیه تدابیر پیشگیرانه لازم طی روند انتخابات اتخاذ شده است.

هادی العامری، فرمانده سپاه بدر و رئیس ائتلاف الفتح وابسته به ایران که در این انتخابات شکست خورده است اما نتایج برآمده از صندوق‌های رای را تقلبی دانست و گفت آن را به هر قیمتی که شده نمی‌پذیرد.

او همچنین کمیسیون عالی انتخابات عراق را به سردرگمی متهم کرد و گفت اجازه نخواهد داد که آرای طرفداران ائتلاف الفتح پایمال شود. او در عین حال تاکید کرد که نپذیرفتن نتایج انتخابات از سوی ائتلاف الفتح علیه هیچ‌کدام از دیگر فراکسیون‌ها یا طرف‌های سیاسی نیست.

حیدر العبادی، نخست وزیر سابق عراق نیز علیه نتایج انتخابات اعتراض کرد و قول داد که همه تدابیر لازم را برای ممانعت از به بازی‌گرفتن آرای رای‌دهندگان اتخاذ کند.

این در حالی است که کمیسیون عالی انتخابات عراق سه‌شنبه اعلام کرد که به مدت 3 روز به دریافت شکایت‌ها و رسیدگی به آن ادامه می‌دهد.

حزب دمکرات کردستان عراق نیز درباره تهدیدها برای به خیابان آمدن و تظاهرات علیه نتایج انتخابات هشدار داده و گفته که این اقدام پیامدهایی فاجعه‌بار برای عراق به‌دنبال خواهد داشت. این حزب تاکید کرد که انتخابات سالم و شفاف برگزار شده و قبول نکردن کامل نتایج آن به وقوع هرج و مرج در کشور منجر خواهد شد.

در رابطه با انتخابات عراق، رئیس نمایندگان ناظر اتحادیه اروپا گفت که «انتخابات عراق به طور موفقیت‌آمیز اجرا شد» و افزود «به آزادی بیان طی اجرای انتخابات عراق احترام گذاشته شد».

خبرگزاری رسمی عراق «واع»از فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا نقل کرد که گفته انتخابات عراق در «فضایی آرام و مسالمت‌آمیز» و بدون مشکلی اجرا شده است و رای‌دهندگان عراقی در رقابتی آزاد و به آسانی در مقابل چشمان بیش از 100 ناظر خارجی از جمله 50 دیپلمات اروپایی رای‌ خود را به صندوق‌ها انداخته‌اند.

در این دوره از انتخابات پارلمانی عراق که میزان مشارکت در آن به 41 درصد می‌رسید 97 زن پیروز شدند و بنا به نتایج اولیه فراکسیون صدری‌ها با کسب 73 کرسی موفق شد بیشترین تعداد کرسی‌های پارلمانی را به دست آورد.

طبق این نتایج فراکسیون تقدم به رهبری محمد الحلبوسی نیز با کسب 38 کرسی در جایگاه دوم و فراکسیون حکومت قانون با 37 کرسی در جایگاه سوم قرار گرفت. حزب دمکرات کردستان هم اغلب کرسی‌های پارلمانی متعلق به اقلیم کردستان در شمال عراق را کسب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید